Menopauza - sposoby

Profilaktyka     dodano 2016-06-20
ocena

Bóle głowy, uderzenia gorąca, złe samopoczucie to tylko niektóre objawy, które towarzyszą klimakterium. Istnieją jednak sposoby, które pomogą w tym trudnym okresie. Jakie?

Menopauza - sposoby

photoxpress.com

Klimakterium czyli moment przejścia kobiety w okres starzenia się nie jest wcale łatwy, zarówno ze względów psychicznych, ponieważ kobiety bardzo ciężko znoszą fakt, że utraciły już młodość, jak i z powodu dolegliwości fizycznych ze strony organizmu, w którym zachodzi w tym okresie bardzo dużo zmian. Najważniejsze jest jednak uświadomienie sobie, że klimakterium jest po prostu kolejnym etapem w naszym życiu, podobnie jak dojrzewanie kojarzące się wyłącznie z pryszczami i trudnym do wytrzymania okresem buntu. To okres, który ma swoje dobre i złe strony, da się z nim żyć, trzeba go jedynie zrozumieć, próbować niwelować jego skutki i uświadomić sobie, że to wcale nie jest już koniec, a jedynie kolejny etap życia, równie piękny co poprzednie.

Do najczęstszych dolegliwości, z którymi borykają się kobiety przechodzące klimakterium zaliczyć można bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, smutku, bolesność stawów, kości, osteoporozę, uderzenia gorąca, osłabienie pamięci, zaburzenie rytmu snu czy pojawiający się u niektórych pań spadek zainteresowania seksem. Choć brzmi to wszystko dość strasznie, a już na pewno mało przyjemnie, z klimakterium można z powodzeniem sobie poradzić, a przynajmniej zminimalizować jego skutki do minimum, aby w dalszym ciągu móc swobodnie żyć, funkcjonować i nie rezygnować z tego, co do tej pory sprawiało przyjemność. Wystarczy jedynie trzymać się pewnych wskazówek i zasad.

Najważniejsze w tym okresie jest przebywanie pod stałą kontrolą lekarską, który na bieżąco będzie sprawdzał czy występujące dolegliwości, które mogą być kojarzone z klimakterium, nie są objawami lub zwiastunami pewnych chorób. Ponadto lekarz zawsze lepiej niż ktokolwiek inny doradzi jak postępować w przypadku różnych problemów i dolegliwości ze strony organizmu pojawiających się w tym czasie.

Poza tym bardzo ważne jest zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi wszelkich potrzebnych mu witamin, minerałów i składników odżywczych. Dieta kobiety przechodzącej klimakterium powinna być zróżnicowana, bogata przede wszystkim w owoce, warzywa oraz produkty zbożowe. Ponadto aby minimalizować konsekwencje tego stanu, jak np. osteoporoza, ważne jest przyjmowanie wapna pomagającego wzmocnić strukturę kości oraz witaminy D ułatwiającej jego wchłanianie.

Doskonałym sposobem na dotykające w czasie klimakterium dolegliwości jest aktywność fizyczna pozwalająca na zachowanie kondycji, wzmocnienie organizmu, jego dotlenienie i poprawienie wydolności płuc.

Bardzo często jednak sama dieta i ruch nie wystarczają. Dlatego też kobiety, które wyjątkowo trudno przechodzą ten moment korzystają z tzw. hormonalnej terapii zastępczej pozwalającej na utrzymywanie hormonów na właściwym poziomie, przez co objawy i dolegliwości związane z tym stanem maleją. W aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty ziołowe, które można kupić bez recepty, jednak zalecana jest w tym celu wizyta u lekarza, który sam oceni jak silny lek jest potrzebny i w jaki sposób go zażywać.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Masaż na zakwasy - jak zrobić, czy pomaga?

Masaż na zakwasy - jak zrobić, czy pomaga?

Monika Paluch / 2011-09-07 14:35:18

Masaż kolana - techniki, jak zrobić?

Masaż kolana - techniki, jak zrobić?

Monika Paluch / 2011-06-13 11:43:46

Alergia pokarmowa - objawy

Alergia pokarmowa - objawy

Joanna Rayzacher / 2010-07-28 13:19:44

Antykoncepcja a kontrola płodności – porównanie

Antykoncepcja a kontrola płodności – porównanie

Agnieszka Czarkowska / 2011-03-22 11:32:19