Wpływ masażu na organizm

Profilaktyka    
ocena

Masaż to jedna z najstarszych dziedzin lekarskiej wiedzy. Był elementem rytuału religijnego, stosowanego w Indiach oraz Chinach. Dopiero Hindusi spisali dokładne zasady wykonywania masaży w swej księdze mądrości Weda. Z czasem przestał on być częścią obrządków i wszedł w zakres leczenia. Masaż z całą pewnością ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm.

Masażem określamy zespół dobranych, manualnych zabiegów na ciele człowieka, które oddziaływają na skórę oraz tkanki: podskórną, mięśniową, więzadłową i torebki stawowe. Wpływa także na ogólnoustrojowe miejscowe zmiany odruchowe w układach krążenia i nerwowym, oraz narządach wewnętrznych i wewnątrzwydzielniczych. Stosowany jest w różnych celach, m.in.: relaksacyjnym, leczniczym czy profilaktycznym.

Zabieg może być wykonywany przy użyciu dwóch różnych sił nacisku:

* powierzchowny, lekki: ma działanie uspokajające, a przy długotrwałych zabiegach może wpływać na organizm znieczulająco;

* głęboki, silny: ma działanie pobudzające.

Możemy wyróżnić 5 technik masażu klasycznego, mających różny wpływ na organizm:

1) Technika głaskania. Pod wpływem zabiegu występuje tarcie powodujące usunięcie zrogowaciałej części naskórka, w efekcie zwiększają się funkcje wydzielnicze gruczołów potowych i łojowych.  Zwiększa się napięcie skóry, staje się ona bardziej elastyczna, gładka i odżywiona. Długotrwałe głaskanie wpływa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy.

2) Rozcieranie. Ułatwia i przyśpiesza wchłanianie obrzęków, krwiaków pourazowych i wysięków pozapalnych. Uaktywnia się przemiana materii, wzrasta temperatura masowanej okolicy ciała. W efekcie skóra jest lepiej ukrwiona, rozluźniona i odżywiona. Zwiększa się również elastyczność mięśni oraz ścięgien, a co za tym idzie – uelastycznienie blizn.

3) Ugniatanie. Prowadzi do przekrwienia tkanki masowanej okolicy ciała, przyśpiesza proces regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym, zwiększa elastyczność tkanki więzadłowej, mięśni oraz torebek stawowych.

4) Oklepywanie. Celem zabiegu jest odżywienie i zmiana pobudzenia układu nerwowego. Należy zaznaczyć, że lekkie oklepywanie działa uspokajająco, natomiast mocne daje efekt przeciwny. Oklepywanie pobudza i przyśpiesza przemianę materii, zmniejsza zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.

5) Wibracja/Wstrząsanie. Słaba wibracja wpływa uspokajająco na mięśnie, natomiast silna powoduje wzmożone napięcie mięśniowe.

Korzystacie czasami z usług masażysty? Czujecie się wtedy lepiej? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =