Biżuteria z bursztynu jest bardzo piękna, a jednocześnie łatwa w utrzymaniu. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi, iż bursztyn należy czyścić na sucho. Poniżej podaję zasady czyszczenia bursztynu.

1. Miękką i czystą ściereczką należy zanurzyć w ciepłych mydlinach i porządnie wycisnąć.

2. Taką ściereczką należy przetrzeć bursztyn. Potem suchą i miękką ściereczką należy wypolerować bursztyn do sucha, w żadnym wypadku nie może nasiąknąć wodą, gdyż zmatowieje. Każdy element należy czyścić po kolei.

3. Aby bursztyn miał piękny połysk, można go natrzeć oliwą z oliwek albo olejkiem migdałowym.

4. Oliwę można wetrzeć przy pomocy miękkiej szczoteczki. Na koniec koniecznie należy wypolerować do sucha miękką ściereczką.

Przy czyszczeniu należy się stosować do kilku zasad:

– Bursztyn należy czyścić po każdym użyciu (dzięki temu nie zmatowieje).

– W domu, przy wykonywaniu jakichkolwiek prac, nie należy nosić biżuterii z bursztynu.

– Najlepiej przechowywać biżuterię z bursztynu w innej szufladce czy szkatułce niż resztę.

– Najpierw należy użyć lakieru do włosów czy też perfum, a dopiero potem można założyć biżuterię z bursztynu.

bursztynFot. sxc.hu

– Jedynie w przypadku, kiedy bursztyn jest bardzo brudny, można go czyścić wodą lub alkoholem. Po czyszczeniu bursztyn trzeba jednak szybko wysuszyć, bowiem pod wpływem wody matowieje, a pod wpływem alkoholu może nawet ulec zniszczeniu.

Aby odświeżyć jakiś przedmiot z bursztynu, trzeba go włożyć na około 5 minut do amoniaku. Po upływie tego czasu bursztyn należy wyjąć i następnie umyć w wodzie z mydłem, a na koniec wypłukać w wodzie z dodatkiem odrobiny amoniaku.

– Do czyszczenia bursztynu nieoszlifowanego przydatna okaże się kreda oraz spirytus. Należy przygotować papkę z 1/3 szklanki pokruszonej kredy oraz 1/2 szklanki spirytusu. Taką papkę trzeba nałożyć na bursztyn, wyczyścić, a potem wetrzeć oliwę z oliwek i wypolerować miękką, np. flanelową ściereczką.

Jeśli przy czyszczeniu biżuterii czy figurek z bursztynu zastosuje się powyższe zasady, to sam materiał będzie lśnił i pięknie się prezentował, nie ulegając zniszczeniu.

Czy wierzycie w zdrowotne właściwości bursztynu? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wyczyścić kabinę prysznicową?
Następny artykułJak usunąć plamy z buraków?

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here