Autor
Inne porady tego autora
Jak powstrzymać negatywne myśli?
Jak radzić sobie ze stresem przed ślubem?
W tym dziale
"Chcę popełnić samobójstwo" - dlaczego tego NIE zrobić?
Jak zrobić dobre wrażenie?
Syndrom szklanego pułapu
Czy warto być perfekcjonistą?
Na czym polega pracoholizm?
Lekomania - przyczyny, objawy, leczenie
Pochodzenie tego słowa jest proste - oznacza bowiem, w dosłownym znaczeniu, terapię sztuką, a właściwie wszystkimi jej dziedzinami: malarstwem, tańcem, muzyką.
Pierwsze prace naukowe, dotyczące zbawiennego wpływu sztuki na kondycje pacjentów, z zaburzeniami psychicznymi, pojawiły się już na początku XX wieku. Dużą rolę odegrały tu eseje autorstwa samego Zygmunta Freuda oraz jego ucznia Karla Junga, podkreślające rolę wyobraźni i jej rozwoju poprzez sztukę.
Jednak największe zasługi dla arteterpaii ma brytyjski nauczyciel sztuki - Adrian Hill, który w trakcie leczenia gruźlicy w szpitalu, (w latach 50-tych) leżąc w łóżku, rysował obiekty znajdujące się w zasięgu jego wzroku. Czuł się z tym lepiej, więc postanowił przekazać swoje umiejętności inwalidom wojennym jak i cywilnym pacjentom, przebywającym w tym samym szpitalu. Opublikował wiele prac dotyczących związku między sztuką a leczeniem różnych chorób, co stanowiło podstawę naukową arteterapii. W latach 60-tych, w Stanach Zjednoczonych powstało pierwsze stowarzyszeni, które gromadziło certyfikowanych arteterapeutów.
Celem terapii sztuką jest:
Katharsis - czyli uwolnienie pacjenta od negatywnych emocji, które mają zostać wyrażone poprzez rysunek, taniec, rzeźbę.
Samoświadomość - uczestnik powinien przestać spychać do podświadomości swoje prawdziwe odczucia, na przykład rysunek może mu pokazać czego tak naprawdę się obawia.
Wyrażenie siebie - jeśli pacjent dotrze do swoich emocji może zacząć je wyrażać bez obaw o odrzucenie ze strony innych, zaczyna akceptować siebie takim jakim jest.
Arteterapia pełni różne funkcje:
Rozwojowa - dzięki uczestnictwu w różnych jej dziedzinach (malarstwo, taniec, rzeźba) uczestnik może poszerzyć swoje horyzonty, zapoznać się z różnymi sposobami wyrażania siebie i wyzwalania swojej kreatywności.
Relaksująca - uczestnictwo w różnych artystycznych zajęciach daje mnóstwo radości, umożliwia poznanie nowych osób - jednym słowem odpręża.
Arteterapia przybierać może także różne formy:
Muzykoterapia - śpiew, granie na różnych instrumentach pozwala wyrazić siebie i swoje prawdziwie emocje.
Plastykoterapia - rozwijanie wyobraźni uczestników dzięki technikom jak malarstwo, grafika, rzeźba czy tworzenie collagy. Wykorzystuje się przy tym rożne przedmioty: wykleja przy użyciu bibuły, zboża, kaszy, maluje na szkle, lepi z plasteliny czy gipsu.
Choreoterapia - taniec towarzyszy ludziom od wieków jest więc idealnym sposobem na wyrażenie tego co trudno wypowiedzieć słowami. Często na zajęciach, w sposób symboliczny, uczestnicy opowiadają o sobie, odgrywając scenki ze swego życia za pomocą tanecznej pantomimy.
Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?