Jak motywować zawodników?

Psychologia    
ocena

Najpopularniejszymi grami zespołowymi, które od razu przychodzą na myśl, są piłka nożna, siatkówka, hokej czy koszykówka. Należy przy tym odróżnić gry zespołowe od rywalizacji drużynowych, jakie kojarzą się np. z wyścigami żużlowymi.

Jak motywować zawodników?

sxc.hu

Motywacja odgrywa bardzo istotną rolę w sporcie. Zarówno trenerzy, jak i sami gracze są świadomi, że bez jej udziału ciężko osiągnąć określone cele. Warto w celu podwyższenia i utrzymania właściwego poziomu motywacji posłużyć się metodą siedmiu kroków.

 1. Krok pierwszy

  Określcie swoje cele Ważne jest, aby zespół określił, co jest jego celem i jakie ma priorytety. Najlepszą metodą jest zapisanie wszystkiego tak, aby każda osoba z drużyny mogła zawsze wrócić myślami do tego, co stawiane jest na pierwszym miejscu.

 2. Krok drugi

  Określcie swoje zasoby To istotne, aby zespół zweryfikował, czy dysponuje odpowiednimi osobami w drużynie oraz czasem (m.in. na treningi), by osiągnąć zamierzony cel. Zasoby, jakimi dysponuje drużyna, muszą zostać jasno określone.

 3. Krok trzeci

  Jak zespół ma pracować Należy dowiedzieć się, czy wszystkie osoby w drużynie akceptują cele i sposoby ich osiągania. Trzeba również przeprowadzić krótką ankietę, by dowiedzieć się, w jakim stopniu gra zespołowa jest ważna dla poszczególnych osób oraz w jakim stopniu wiążą z nią swoją przyszłość.

 4. Krok czwarty

  Sposoby motywacji Najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie wewnętrznego systemu nagród (a także kar) dla członków drużyny. Jeśli będą oni mieli świadomość, że w przypadku, gdy dadzą z siebie wszystko, otrzymają gratyfikację, ich motywacja wzrośnie. Należy przy tym pamiętać, by wpływać na określony rodzaj motywacji: - motywacja zewnętrzna: nagrody, pieniądze, pochwały; - motywacja wewnętrzna: duma, świadomość bycia ważnym ogniwem drużyny itp.

 5. Krok piąty

  Sposób oceny pracy zespołu Działania grupy powinny być poddawane ocenie. To pozwoli na wspólne zastanowienie się, gdzie osiągnęło się już zadowalający efekt, a co należy poprawić. Dzięki takiemu działaniu można uniknąć wielu porażek czy rozczarowań, które z kolei przyczyniają się do obniżenia poziomu motywacji.

 6. Krok szósty

  Skład zespołu Ocenie należy poddać zarówno kompetencje jednostki, jak i wzajemne relacje osób w grupie. Skład nie może być wymuszony czy zupełnie przypadkowy, gdyż może prowadzić to do rozłamów w drużynie.

 7. Krok siódmy

  Przywódca zespołu Jeśli grupa nie będzie miała lidera, może dochodzić do prób dominacji czy narzucania własnego zdania. Lider zespołu ma za zadanie utrzymywać zespół w ryzach i dbać o poziom motywacji poszczególnych osób w drużynie.

Czy znacie inne sposoby motywowania zawodników? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =