Jak powstrzymać negatywne myśli?

Psychologia    
ocena

Pesymista to osoba przyjmująca postawę negatywną. Dostrzega jedynie ciemne strony życia i otaczającej rzeczywistości, brak mu wiary w lepszą przyszłość. Pesymizm prowadzi do ciągłego doszukiwania się i przejawów porażek oraz niepowodzeń, narzekania, widzenia wszystkiego w ciemnych barwach. Pesymista często odczuwa bezsilność, niemoc oraz lęk przed tym, co będzie jutro.

Jak powstrzymać negatywne myśli?

sxc.hu

Sposób, w jaki odbieramy rzeczywistość jest efektem życiowych doświadczeń, zmagań z okresu dzieciństwa, a także wyposażenia biologicznego. Najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą postawę, jest wychowanie. Zmiana jest w tym przypadku bardzo trudna, gdyż postawa pesymistyczna towarzyszy nam często od wielu lat (od okresu, gdy kształtowała się nasza osobowość).

Sukcesem jest już, że dostrzegamy problem związany z tym nastawieniem i chcemy go zmienić. Przede wszystkim należy pamiętać, że pesymizm nie wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i stan zdrowia, prowadzi też często do depresji (w tym przypadku zmiana postawy na optymistyczną jest uniemożliwiona).

Aby rozpocząć w swoim życiu jakiekolwiek zmiany, musimy mieć pełną kontrolę nad sobą – realizujmy określone działania. Powinniśmy zacząć od drobnych spraw, w których odniesienie sukcesu nie będzie wymagało bardzo dużego wysiłku (ryzyko poniesienia porażki mogłoby doprowadzić do pogłębienia pesymizmu). Po zakończeniu każdej z nich zaczniemy odczuwać sukces, a sukces oznacza dumę i radość.

Powinniśmy także otoczyć się optymistami – ich stosunek do świata może nam się udzielić, co pomoże spojrzeć na świat z innej perspektywy. Pamiętajmy, że optymiści prowadzą zdrowszy tryb życia i żyją dłużej, rzadziej zapadają też na choroby zakaźne.

Unikajmy kontaktów z ludźmi, którzy źle na nas wpływają, co mogłoby doprowadzić to do spotęgowania naszych negatywnych emocji. Uczmy się, jaki jest świat widziany oczami optymistów i starajmy się nauczyć od pozytywnie nastawionych ludzi ich podejścia do życia.

Uważacie się za pesymistów? Jak staracie się poradzić sobie z atakującymi Was negatywnymi myślami, wizjami? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =