Jakie są objawy nerwicy natręctw?

Psychologia    
ocena
Powtarzanie w nieskończoność tych samych czynności, obsesje, uczucie lęku i natrętne myśli to charakterystyczne dla nerwicy natręctw objawy. Odczucie niezrozumienia i bezradności jest naturalnym stanem w tym przypadku. Jakie są przyczyny tej choroby?

Jakie są objawy nerwicy natręctw?

sxc.hu

Nerwica natręctw (OCD - Obsesive Compulsive Disorder), nazywana inaczej zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, w międzynarodowej klasyfikacji ICD-10 umieszczona została w kategorii zaburzeń lękowych. Dotyka od 2% do 3,5% społeczeństwa. Możemy wyróżnić trzy teorie wyjaśniające przyczyny wystąpienia zaburzeń:

˚ teoria psychologiczna:

a) poznawczo-behawioralna – wszyscy doświadczamy pewnych form obsesji, np. nieprzyjemne zdarzenia z przeszłości, których nie możemy wyrzucić z pamięci;

b) psychodynamiczna – obsesje traktowane są jako swego rodzaju obrona przed niechcianymi myślami, które kłócą się z przyjętymi przez nas zasadami;

˚ teoria biologiczna: upośledzenie funkcjonowania niektórych obszarów mózgu, które odpowiedzialne są za uwagę i odrzucanie nieistotnych informacji, mogą powodować objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych;

˚ teoria neurologiczna -  objawy nerwicy natręctw stwierdzane są u osób, które doznały urazów mózgu albo cierpią na padaczkę lub zespół Tourette’a (schorzenie mózgu, gdzie główne objawy to tiki werbalne i ruchowe). U pacjentów z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym stwierdzono także inne nieprawidłowości, typu: słaba koordynacja, gorsza sprawność ruchowa i wzrokowa.

Obsesje, które charakteryzują to schorzenie, to uporczywe wyobrażenia oraz myśli, których nie jesteśmy w stanie się pozbyć. Wyróżnić można wiele rodzajów obsesji: religijne, seksualne, dotyczące ciągłej wątpliwości, hipochondryczne i inne.

Kompulsje natomiast są natrętnymi, czasochłonnymi czynnościami, które często przybierają formę rytuałów. Są następstwem obsesyjnych myśli, przy czym nienależyte odprawienie rytuału powoduje u osoby uczucie dyskomfortu i lęku. Przykładami kompulsji są: mycie rąk w określony sposób, liczenie, pedantyzm.

Do zbioru zaburzeń OCD, poza wspomnianymi wcześniej padaczką oraz Zespołem  Tourette’a , możemy zaliczyć: zaburzenia odżywiania, patologiczne nawyki i popędy, zespół depersonalizacji-derealizacji, skurcze mięśniowe okolic karku i szyi oraz pląsawicę.

Czy zdarzyło Wam się u innych zaobserwować objawy nerwicy natręctw? Co to było?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =