Leczenie po próbie samobójczej - na czym polega, ile trwa?

Psychologia    
ocena

Przebieg terapii po próbie samobójczej zależy przede wszystkim od diagnozy psychiatrycznej. Bywają bowiem takie sytuacje, w których konieczna okazuje się dłuższa hospitalizacja, w innych zaś przypadkach stosuje się mniej radykalne leczenie. Jak wygląda kuracja po próbie samobójczej?

Leczenie po próbie samobójczej - na czym polega, ile trwa?

photoxpress.com

Obserwacja. Pierwszym etapem, przez jaki przechodzi osoba po próbie samobójczej jest obserwacja medyczna, najczęściej podczas kilkudniowej hospitalizacji. Człowiek, który chciał odebrać sobie życie, może być poddany tej praktyce przymusowo, ponieważ w tym przypadku zachodzi uzasadniona obawa, że stanowi zagrożenie dla siebie lub otoczenia. Pobyt w szpitalu bez zgody pacjenta nie może jednak trwać dłużej niż 10 dni. W tym czasie dokonuje się podstawowej diagnostyki psychiatrycznej, której wynik decyduje o dalszym postępowaniu.

Farmakoterapia. Jeśli okaże się, że próba samobójcza była efektem choroby psychicznej, na przykład depresji, koniecznym elementem leczenia są środki psychotropowe. Farmakoterapia to pierwsze stadium radzenia sobie ze skutkami zaburzeń lękowo-depresyjnych. Dopiero po kilku tygodniach, kiedy zostanie przywrócona względna równowaga psychiczna, rozpoczyna się psychoterapię. Celem brania leków jest podniesienie nastroju chorego, a także eliminacja skrajnego stanu niepokoju i lęku.

Psychoterapia. Kolejnym elementem leczenia jest psychoterapia. Aby zapewnić maksymalną skuteczność tej formy kuracji, zwykle łączy się terapię indywidualną z grupową. Pierwszy z wymienionych rodzajów działań opiera się na nawiązaniu więzi pomiędzy terapeutą a pacjentem, dzięki czemu wraz ze wzrostem zaufania następuje przechodzenie na coraz głębsze poziomy terapii. Z kolei w grupie pacjent może przejrzeć się w oczach innych i spotkać się z ich reakcjami na swoje zachowanie.

Wsparcie. Problem osób po próbie samobójczej raczej nie kończy się wraz zakończeniem terapii, ponieważ epizody depresyjne i myśli samobójcze mogą powracać w różnych kryzysowych sytuacjach. Z tego powodu dobrze jest, jeśli taka osoba pozostaje pod kontrolą lekarza. Dzięki temu już pierwsze symptomy zaburzeń mogą zostać w porę zauważone.

UWAGA!

Okazuje się jednak, że nie wszystkie osoby, które zdecydowały się na próbę samobójczą, mają zaburzenia psychiczne. W takim przypadku terapia nie jest koniecznością i zależy jedynie od samopoczucia niedoszłego samobójcy.

Znacie kogoś, kto próbował popełnić samobójstwo? Jak mu pomagano? Co robiono? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
2.82
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Mój maż trafił do szpitala po próbie samobójczej jest tam juz 14 dni ma równiez problem z alkocholem za fes dni wychodz boje sie co dalej boje sie Jego bo po tych lekach nie jest sobą.

~ Ewela / 2017-02-12 19:53:24
oceń komentarz: (1) (0)