Lęk przed pobieraniem krwi, zastrzykami - objawy, jak pokonać?

Psychologia     dodano 2015-06-25
ocena

Wizyta u lekarza, podczas której ma zostać pobrana nam krew, nie nastraja optymistycznie. Wiele osób odczuwa niepokój i niechęć na widok igły. Nic w tym dziwnego – pobieranie krwi nie należy do najprzyjemniejszych. O ile jedni z nas tłumaczą sobie, że to tylko jedno ukłucie i po sprawie, o tyle dla niektórych osób kontakt z igłą może powodować prawdziwy, paniczny lęk.

Lęk przed pobieraniem krwi, zastrzykami - objawy, jak pokonać?

sxc.hu

Aichmofobia (lub trypanofobia), to paniczny lęk przed igłami i zastrzykami. Strach ten jest o tyle zagrażający, że uniemożliwia choremu stosowanie się do regularnych odwiedzin w gabinecie lekarskim. Obawa przed tym, że podany zostanie mu zastrzyk, jest na tyle silna, że dana osoba może zrezygnować z dbania o swoje zdrowie fizyczne.

Do podstawowych objawów towarzyszących aichmofobii należą:

wzmożona potliwość, głównie dłoni;

drżenie dłoni i całego ciała;

suchość w jamie ustnej;

wzrok skupiony na obiekcie lęku, lub próba jego unikania;

odczuwanie chęci ucieczki jak najdalej od igły;

problemy żołądkowe;

bóle głowy i mdłości.

Aichmofobia jest dość uciążliwym rodzajem fobii. Z igłami ludzie stykają się stosunkowo często. Czy to na badaniach lekarskich, szczepionkach, czy też – każdorazowo – przy przyjęciu do nowej pracy. Coraz częściej tradycyjne antybiotyki zastępuje się tymi podawanymi w formie zastrzyku. Ważne jest zatem, aby wyeliminować objawy lęku – to umożliwi osobie obciążonej tą fobią normalną egzystencję, bez obawy, że widok igły wywoła napad paniki i lęki.

UWAGA!

Wskazane jest zatem poddanie się psychoterapii, aby wyeliminować objawy fobii. Najczęściej stosowaną przez psychologów metodą jest systematyczna desensytyzacja, czyli odczulanie pacjenta. Polega to na zmniejszaniu lęku odczuwanego do obiektu fobii (w tym przypadku igieł) i zastępowaniu bodźca awersyjnego przyjemnym.

Odczuwacie paniczny lęk przed igłami? Macie przypuszczenia, skąd się on wziął? Czy zawsze tak było? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
2.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Chciałem iść chociaż raz oddać krew... poszedłem do RCKiK w Poznaniu... i zanim w ogóle zmusiłem się do wzięcia numerka, żeby zacząć całą procedurę przed pobraniem krwi, stałem tam 3 godziny walcząc ze sobą. Potem pielęgniarka, która brała krew do próbki, zrobiła to tak boleśnie, że zrezygnowałem i poszedłem do domu.

~ Chris / 2016-09-17 09:06:00
oceń komentarz: (0) (0)

To ja nie jestem pewna czy nie mam tej fobii... na pobieraniach krwi i szczypionkach wiele razy prawie uciekłam... dziś byłam u lekarza i okazało się że mam mieć pobieraną krew... i w tym miejscu dostałam ataku paniki...

~ Isia / 2016-10-07 19:01:27
oceń komentarz: (2) (0)

Można się tego pozbyć np.domowym sposobem

~ Sillem / 2017-04-27 20:15:39
oceń komentarz: (0) (0)

Od zawsze odkąd pamiętam bałam się igieł. Nieważne czy było to pobieranie krwi czy szczepionki. Płakałam, wyrywałam się i drżałam, by tylko być jak najdalej od igły. Raz się udało, przez co uciekłam z gabinetu. Było też tak, że nie mogłam normalnie ustać na nogach. Od tamtej pory szczególnie zaczęłam bać się nie tylko igieł, ale także szpitali.

~ Casey / 2017-07-28 11:52:29
oceń komentarz: (1) (0)

Polecamy

Syndrom odrzucenia - co to jest, objawy

Syndrom odrzucenia - co to jest, objawy

Magdalena Paluch / 2011-06-17 13:16:42

Agorafobia - przyczyny, objawy

Agorafobia - przyczyny, objawy

Magdalena Paluch / 2011-03-28 11:51:18

Altruizm - definicja

Altruizm - definicja

Julia Janasek-Smyk / 2010-07-09 15:02:54