Na czym polega terapia dla par?

Psychologia    
ocena

Zwykle określenie „terapia dla par” nie wzbudza w nas pozytywnych skojarzeń. Sugeruje ono bowiem, że nie potrafimy stworzyć udanego i satysfakcjonującego związku. Nic bardziej mylnego: podobnie jak nie ma idealnych ludzi, nie istnieją również idealne relacje partnerskie. Zawsze warto spróbować coś zmienić, a w przypadku terapii partnerskiej sprawdza się znane powiedzenie, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”.

Na czym polega terapia dla par?

sxc.hu

Na czym zatem polega terapia dla par?

Otóż, okazuje się, że może ona mieć bardzo różnorodne formy. Ważne jednak, aby udać się do naprawdę doświadczonego specjalisty, który rzetelnie zdiagnozuje rodzaj naszych problemów i pomoże nam wybrać najbardziej dogodną dla nas formę terapii. Sesje mogą się bowiem odbywać indywidualnie, w parach i w grupie. Często wszystkie te opcje łączy się ze sobą, aby uzyskać najbardziej optymalne efekty. Czasami jednak terapia indywidualna jest wstępem do terapii w parach, a ta z kolei do terapii w większej grupie.

Celem takich spotkań nigdy nie jest zasugerowanie parze konkretnego rozwiązania jej problemów. Przeciwnie, terapia zawsze zmierza do tego, aby uświadomić ludziom ich osobistą odpowiedzialność za związek i za wszystko, co się w nim dzieje. W sensie obiektywnym nie ma tu dobrych i złych rozwiązań, ważne natomiast, aby decyzja o nich była w pełni samodzielna. Terapia skupia się przede wszystkim na nauczeniu partnerów właściwej komunikacji. Chodzi tu po pierwsze o ujawnienie wszystkich swoich oczekiwań w stosunku do drugiej połowy, ale także ewentualnych pretensji. Drugim etapem jest z kolei zrozumienie argumentów partnera i tego, jak w jego oczach wygląda nasze zachowanie.

terapia psychologiczna

Fot. sxc.hu

Nie oznacza to jednak, że terapia skupia się jedynie na złych stronach związku.

Zajęcia prowadzone w ośrodkach dla par mają za zadanie również dotarcie do głębokich pokładów związku. Ważną rolę pełnią tu wspólne wspomnienia, przeżycia i istniejąca między kochankami bliskość. Mężczyzna i kobieta mają uświadomić sobie powody, dla których połączyli się w parę. Istotna jest tu nauka okazywania sobie uczuć, radzenia sobie z zazdrością, a także agresywnymi zachowaniami. Problemem w związku może być zarówno deficyt bliskości, jak i jej nadmiar, skutkujący brakiem indywidualnej swobody i posiadania własnego odrębnego świata. Terapia partnerska może także polegać na praktycznych ćwiczeniach, mających na celu na przykład zmniejszenie nacisku na związek ze strony osób trzecich (rodziców lub teściów). Często stosuje się w tym przypadku symulacje sytuacji wymagających asertywnego zachowania.

Dalszym ciągiem terapeutycznych sesji jest oczywiście codzienna praktyka. Jeżeli obie strony wykażą się odpowiednim zaangażowaniem, po pewnym czasie zauważą, że ich wspólne życie zaczyna się zmieniać i dawać im o wiele więcej satysfakcji.

Z jakimi problemi udalibyście się na terapię dla par? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =