Nerwica u nastolatków - objawy, leczenie

Psychologia     dodano 2015-06-30
ocena

Nerwica dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale też nastolatków, a nawet dzieci. Nerwica jest najczęściej zaburzeniem emocjonalnym, nierzadko łączącym się z reakcjami ze strony układu wegetatywnego. U nastolatków może przyjmować charakterystyczną formę nerwicy depresyjnej.

Nerwica u nastolatków - objawy, leczenie

photoxpress.com

U podstaw nerwicy leży często środowisko rodzinne, określone cechy osobowościowe chorego, konflikty, wywołujące i potęgujące napięcie emocjonalne, a także konflikty wewnątrz samej osoby chorej. Frustrująca jest niemożność pogodzenia tego, co się chce i oczekuje z tym, co się ma i czego mieć nie można. Nerwica zaburza obraz i wyobrażenie dotyczące własnej wartości, wywołując odczucie niechęci do siebie i ludzi wokół. Nierzadko pojawia się niewytłumaczalne poczucie krzywdy i przekonania o swoim gorszym położeniu od innych. Frustracje, konflikty, niemożność życia w spokoju i zadowoleniu wywołuje w efekcie uczucie głębokiego smutku. Osobę z tego typu nerwicą męczą negatywne nastawienie, częste zniechęcenie i żal do siebie samego. Niezaspokojone ambicje prowadzą do narastających frustracji, dających upust w pretensjach do siebie i wszystkich o wszystko. Choremu towarzyszy wspomniane już poczucie krzywdy, stawianie siebie na pozycji przegranej, z przekazywanym pośrednio komunikatem, że ma się w życiu najgorzej. Takie przekonanie rzeczywiście mogą wywołać duży smutek. U niektórych miejsce smutku zajmuje często irytacja z byle powodu.

Jak funkcjonuje nastolatek z charakterystyczną dla okresu dorastania nerwicą depresyjną? Młoda osoba przeżywa smutek i wiele negatywnych emocji, koncentrując się na swoim bólu. Przykre odczucia wzmaga umniejszanie swojej wartości i skupienie się na popełnianych błędach. Pogrążona w smutku i frustracjach osoba nie podejmuje rozwoju, a nawet szukania zainteresowań, przyjmując pesymistyczną wizję świata oraz nijaką egzystencję wśród innych ludzi. Mieszanka frustracji, niezaspokojonych ambicji i nielubienia własnej osoby wywołuje stan apatii, zniechęcenia, mechanicznego wykonywania codziennych zadań i obowiązków.

W jaki sposób powinien przebiegać proces leczenia nerwicy depresyjnej u nastolatków? Zaleca się, aby chorzy uczestniczyli w terapii. Młodzi potrzebują rozmów, analizowania swoich uczuć i myśli, a także pokierowania jak radzić sobie z własnymi emocjami. Najczęściej terapia musi być długa, choć i tak istnieje ryzyko nawrotów objawów. Konieczne jest wspieranie terapii lekami antydepresyjnymi.

Uważacie, że Wasze dziecko może mieć nerwicę? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać.

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ
Socjoterapia - co to, dla kogo, na czym polega?

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Moje dziecko ma problem często płacze trzęsą się jej rece jest jej zimno. Ma problem z koleżankami ogólnie jest zamknięta w sobie , ma bardzo niską samoocenę wydaje mi się ze to początki nerwicy Jak mogę jej pomóc. ?

~ Kate / 2016-01-02 17:52:55
oceń komentarz: (0) (2)

Polecamy

Syndrom odrzucenia - co to jest, objawy

Syndrom odrzucenia - co to jest, objawy

Magdalena Paluch / 2011-06-17 13:16:42

Jak przepraszać?

Jak przepraszać?

Magdalena Paluch / 2011-03-16 11:42:24

Agorafobia - przyczyny, objawy

Agorafobia - przyczyny, objawy

Magdalena Paluch / 2011-03-28 11:51:18

Altruizm - definicja

Altruizm - definicja

Julia Janasek-Smyk / 2010-07-09 15:02:54