Adopcja. Po pierwsze, pasierb może dziedziczyć po ojczymie lub macosze, jeżeli został przez nich przysposobiony. W takim wypadku jest on bowiem traktowany jak rodzone dziecko spadkodawcy. Może być zatem jednym ze spadkobierców lub nawet spadkobiercą wyłącznym w zależności od tego, czy ktoś jeszcze będzie miał prawo do tak zwanej schedy spadkowej. Oczywiście jeżeli ojczym czy macocha nie adoptowali pasierba, opcja ta jest niemożliwa.

Testament. Po drugie, pasierb jest uważany za spadkobiercę małżonka jednego z rodziców w momencie, gdy został uwzględniony przez niego w testamencie. Zapis testamentowy może czynić z pasierba jedną z osób dziedziczących lub może określać go mianem jedynego spadkobiercy. W tym drugim wypadku jednak – jeśli ojczym lub macocha mieli własne dzieci – mają one prawo żądać od pasierba wypłacenia tak zwanego zachowku. Jest to świadczenie pieniężne przeznaczone dla osób najbliższych zmarłemu, a jednak pominiętych w testamencie lub otrzymujących bardzo małą część spadku. Zachowek należy się również małżonkowi spadkodawcy. Warto wiedzieć, że czasami mogą to być całkiem spore sumy.

Dziedziczenie z kodeksu cywilnego. Od 2009 roku w kodeksie cywilnym istnieje zapis dotyczący automatycznego dziedziczenia majątku ojczyma lub macochy przez pasierba, to znaczy sytuacji gdy spadkodawca nie zostawił testamentu. Otóż, pasierb może otrzymać spadek dopiero wtedy, gdy nie będzie mógł tego uczynić praktycznie żaden z krewnych zmarłego. Przed pasierbem prawo do dziedziczenia mają więc małżonek spadkodawcy, jego zstępni, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i ich zstępni. Nawet jednak jeśli wszystkie wymienione osoby nie żyją, prawo do spadku nie przechodzi automatycznie na pasierba. Konieczne jest spełnienie jeszcze jednego warunku. Mianowicie biologiczni rodzice muszą nie żyć w momencie rozpoczęcia procedury spadkowej. W przeciwnym wypadku spadek przechodzi na gminę lub Skarb Państwa.

Można więc powiedzieć, że dziedziczenie przez pasierba majątku po ojczymie lub macosze jest sytuacją wyjątkową. Jeżeli nie został on przysposobiony i nie uwzględniono go w testamencie otrzymanie spadku jest praktycznie niemożliwe.

Czy w Waszej rodzinie był przypadek dziedziczenia przez pasierba? Opowiedzcie nam o swoich doświadczeniach!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPodatek za wynajem mieszkania w 2012 roku
Następny artykułMocznica – przyczyny, objawy, leczenie

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Witam serdecznie!

    Prosze o rade. Mój ojczym zmarł i zostawił po sobie ogromne długi. Moja mama wraz z całą rodziną zrzekła się spadku. Mój biologiczny ojciec nie żyje. Czy wtedy ja jako pasierb pomimo że jestem nieprzysposobiony, dziedziczę spadek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here