Poczucie winy. Osoby, które borykają się z problemem niepłodności, najczęściej mają wielkie poczucie winy nie tylko wobec współmałżonka, ale również w stosunku do najbliższej rodziny. Odnoszą oni wrażenie, że zawiedli swoich rodziców, nie dając im wnuków i nie przekazując dalej własnych genów. Czasami ta negatywna samoocena jest nieświadomie wzmacniana przez samą rodzinę, która nieustannie wypytuje, kiedy wreszcie pojawi się na świecie dziecko. Niepłodność może być odbierana przez osoby nią dotknięte jako rodzaj napiętnowania. Pary takie są pewne, że musi istnieć jakiś powód, dla którego to przytrafiło się właśnie im. Najczęściej małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci, czują się stygmatyzowane nawet przez swoją rodzinę.

Zazdrość. Inną konsekwencją niepłodności jest uczucie zazdrości, które może być projektowane na najbliższe otoczenie. Ludzie, którzy nie mogą mieć własnych dzieci, zaczynają niechętnie patrzeć na pary spodziewające się dzieci, posiadające potomstwo lub mogą nawet przestać lubić dzieci. Oczywiście są to tylko zewnętrzne pozory, bezpłodne małżeństwa nie mają przecież żadnych osobistych urazów do rodzin z dziećmi, ale czasami ich widok sprawia im cierpienie. Często osoby niepłodne są zresztą w taki sposób odbierane przez swoją rodzinę i w efekcie na rodzinnych zjazdach wszyscy czują się niekomfortowo we wzajemnym towarzystwie.

Reguła Polyanny. Z czasem w rodzinie powstaje specyficzny system komunikacji, oparty na tak zwanej zasadzie Polyanny. Polega ona na tym, że aby nie sprawić komuś przykrości, w ogóle przestajemy poruszać tematy, które są dla niego niewygodne. Rodzina zaczyna zatem unikać mówienia o kolejnych sprawach, co z czasem staje się coraz trudniejsze. Ciąża czy wychowanie dzieci to przecież nieodłączna część życia, z którą nieustannie mamy do czynienia w najbliższym otoczeniu.

Izolacja. Najgłębszym zaburzeniem relacji z rodziną wynikającym z niepłodności jest izolacja. Bezdzietne małżeństwa zaczynają unikać rodzinnych spotkań, wspólnych świąt czy innych uroczystości. Czasami izolacja nie bierze się tylko z postawy osób dotkniętych niepłodnością, ale jest spowodowana również niejasnymi intencjami najbliższych. Ponieważ zaś para nie czuje się dobrze w takiej sytuacji, woli nie narzucać swojej obecności innym.

Czy Wasza rodzina boryka się z niepłodnością? Jakie stosunki panują pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny? Opowiedzcie nam o tym!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOstry brzuch – objawy, przyczyny, leczenie
Następny artykułGlistnica – objawy, leczenie

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here