Postawienie przed faktem dokonanym. Jeśli wiemy, że rodzina nie przyjmie dobrze wiadomości o małżeńskich kłopotach, lepiej nie wciągać jej w wewnętrzne kłótnie. Ryzykujemy bowiem, że najbliżsi będą naciskać na zawarcie porozumienia za wszelką cenę i bagatelizować nasze racje. Decyzja o rozwodzie lub pozostaniu w małżeństwie powinna być tylko i wyłącznie naszym wyborem, nie można zaś jej podejmować pod wpływem presji innych. Jeżeli zatem chcemy zachować pełną autonomię, lepiej poinformować rodzinę dopiero wtedy, gdy będziemy pewni, że związek dobiegł końca.

Prośba o uszanowanie decyzji. Przy okazji oznajmiania rodzinie tej trudnej decyzji można poprosić o jej uszanowanie. Jeżeli nie ma szans na uratowanie małżeństwa, nie ma sensu roztrząsać, kto popełnił najwięcej błędów. Rozwód jest niezwykle ciężkim przeżyciem, wiąże się z poczuciem życiowej porażki i pustki, dlatego brak akceptacji ze strony rodziny może znacznie pogorszyć nasze samopoczucie. Warto zatem poprosić najbliższych, żeby wykazali się dojrzałością i po prostu nas zrozumieli.

Ogólniki zamiast szczegółów. Jeżeli nie staramy się o rozwód z orzeczeniem o winie, w którym nasi najbliżsi uczestniczyliby jako świadkowie, nie musimy wyjawiać wszystkich szczegółów rozstania. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak bliskie są nasze relacje. Niektóre kobiety mogą na przykład poczuć ulgę, opowiadając o wszystkim matce. Kobiece lub męskie wsparcie może w tej sytuacji zdecydowanie pomóc. Jeżeli jednak nie jesteśmy gotowi, żeby rozmawiać o najbardziej intymnych sprawach, zachowajmy je dla siebie.

Oczekiwanie wsparcia, a nie oceny. Możemy także szczerze powiedzieć najbliższym, że liczymy na ich wsparcie i pomoc. Po rozwodzie będziemy musieli ułożyć nasze życie na nowo i wiele rzeczy się zmieni. Być może będziemy przez jakiś czas poszukiwać mieszkania i zatrzymamy się u rodziców. Podobnie, jeśli mamy dzieci, pomoc ze strony rodziny będzie bardzo ważna. Lepiej zatem skupić się na przyszłości i odbudowie życiowej równowagi niż rozważać, co by było gdyby. Jeżeli jasno powiemy o tym najbliższym, na pewno uzyskamy ich wsparcie. Siła rodziny ujawnia się bowiem przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych.

Jak Wy przekazaliście rodzinie tę ciężką wiadomość? Jaka była ich reakcja? Opowiedzcie nam o tym w komentarzu

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZazdrość o dziecko partnera – jak sobie z nią radzić?
Następny artykułWłośnica – objawy u człowieka

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here