Nic na siłę. Nie każde dziecko jest szczęśliwe z tego powodu, że będzie miało macochę. Dzieci najczęściej obawiają się utraty ojcowskich uczuć i dlatego nieprzychylnie odnoszą się do jego nowej partnerki. Jeżeli czujesz się źle w takiej sytuacji, nie musisz udawać miłości, możesz o wszystkim spokojnie porozmawiać ze swoim tatą. Wyrażenie swoich obaw na głos spowoduje, że ojciec będzie wiedział, że potrzebujesz potwierdzenia waszej więzi i na pewno okaże Ci wsparcie. Powiedz ojcu, czego dokładnie się boisz i na czym najbardziej Ci zależy. Zobaczysz, że Twój lęk nie miał uzasadnienia i wasze wspólne stosunki z czasem się dobrze ułożą.

Docenienie jej starań. Nie musisz od razu rzucać się partnerce ojca na szyję, ale nie musisz też sprawiać jej przykrości. Na początek wystarczy, że będziesz się zachowywać neutralnie. Z czasem zobaczysz na pewno, że macocha stara się zdobyć Twoje uczucia. Oczywiście możesz jej powiedzieć, że nie chcesz żadnego przekupstwa, ale jeśli od czasu do czasu docenisz jej wyciągniętą dłoń, atmosfera w domu na pewno się poprawi i Ty też poczujesz się lepiej. Możesz na przykład przyjąć jej zaproszenie do kina albo spędzić z nią popołudnie w zoo.

Stopniowe poznawanie. To, że na początku nie masz pojęcia, dlaczego Twój ojciec związał się właśnie z tą kobietą, nie znaczy, że nie ma ona żadnych zalet. Pozwól sobie i jej na to, żebyście się wzajemnie poznali. Kto wie, może ona podobnie jak Ty uwielbia pływać albo czytać podobne książki. Może macocha będzie mogła Ci pomóc w rozwiązaniu problemów, z którymi nie bardzo radził sobie Twój tata. Spróbuj zatem dać szansę kobiecie, która pojawiła się w waszej rodzinie i nie skreślaj jej już na wstępie.

Przyjaźń. Jeżeli uda Ci się znaleźć z macochą wspólny język, z czasem wasza relacja ma szansę przerodzić się w przyjaźń. Takie uczucie nie rodzi się od razu, ale wymaga wzajemnego zaufania. Po pewnym czasie zobaczysz, czy Twojej macosze naprawdę zależy na waszej rodzinie. Zawsze jest szansa, że będziecie tworzyli pełny i szczęśliwy układ. Spróbuj więc zaakceptować wybór ojca i nastaw się pozytywnie do nowej sytuacji. Wiele zależy w tej sytuacji od Ciebie i od tego, czy dasz wam obojgu szansę.

Jak Wam udało się porozumieć z macochą? Może macie na to inny sposób? Opowiedzcie nam o nim!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy pracownik może zwrócić się do sądu pracy?
Następny artykułMój ojczym mnie bije – co robić?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here