Okazja do nauki. Warto sobie uświadomić, że od starszego rodzeństwa można się wiele nauczyć. Począwszy od najprostszych czynności po rozwiązywanie skomplikowanych problemów. Starszy brat lub siostra mogą służyć pomocą w jakimś przedmiocie, który nie idzie nam najlepiej albo pokazać, jak przyrządzić naleśniki. Rodzice nie zawsze mają czas, żeby być na każde zawołanie swoich dzieci, natomiast na pomoc rodzeństwa można liczyć w wielu sytuacjach.

Korzystanie z dobrej rady. Do starszego rodzeństwa na pewno można się udać z prośbą o radę. Siostra czy brat mają już za sobą pewne problemy, dlatego różnica wieku działa tu zdecydowanie na naszą korzyść. Można na przykład zwierzyć się z rozterek miłosnych i mieć nadzieję, że jako bardziej doświadczeni w tym temacie, udzielą nam mądrej wskazówki. Z rodzeństwem dużo łatwiej porozmawiać o sprawach uczuciowych niż z rodzicami. Starszy brat nie patrzy na młodszego oceniająco, ale chętnie dzieli się z nim swoim doświadczeniem. Co więcej, podobne rady mogą się okazać bezcenne. Starsza siostra na pewno ma większą wiedzę o nawiązywaniu relacji z chłopakami i może nas oświecić w wielu palących kwestiach.

Wspólne zainteresowania. W dogadaniu się z rodzeństwem pomimo różnicy wieku dużą rolę odgrywają wspólne zainteresowania. O to jednak zwykle nie trudno, ponieważ młodszy brat czy siostra zwykle próbują naśladować tych starszych. Słuchanie tej samej muzyki, oglądanie tych samych filmów czy podobne zainteresowania naukowe sprzyjają zbudowaniu silnej więzi. Starsze rodzeństwo może spełniać rolę przewodnika w danym temacie.

Negocjowanie własnej racji. Jeżeli natomiast chodzi o konflikty, zawsze warto negocjować. To, że jesteśmy młodsi, nie znaczy, że musimy mieć mniejsze prawa. Trzeba więc dążyć do ustalenia sprawiedliwych zasad w zakresie korzystania z komputera czy dostępu do telewizji. Nie trzeba zrażać się pierwszymi niepowodzeniami, ale podtrzymywać swoje argumenty. Pamiętajmy również, że czas działa na naszą korzyść. Im jesteśmy starsi, tym różnica pokoleniowa między nami a rodzeństwem będzie mniej widoczna, aż w końcu w ogóle przestanie mieć większe znaczenie.

Jak Wy spędzacie czas ze starszym lub młodszym rodzeństwem? Dogadujecie się? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajlepsza muzyka do tanga
Następny artykułJak nauczyć się grać na gitarze?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here