W przypadku gry w dwie osoby każdy z graczy dostaje po sześć kart, a reszta kart tworzy stos. Następnie odsłania się jedną kartę ze stosu, a jej kolor wyznacza atut na całą grę. Gracz, który wygrał jest automatycznie rozdającym w kolejnej rundzie gry. W sytuacji, gdy grają trzy osoby, rozdaje się każdemu po cztery karty. Z takiego rozdania następny gracz może wybrać kolor będący atutem. Jeśli atut jest obrany, każdy z graczy otrzymuje kolejne cztery karty. Kiedy grają cztery osoby zasady są generalnie te same, ale gracze otrzymują na początku po trzy karty i z nich obierany jest atut (trumf).

W wersji dla dwóch graczy rozpoczyna osoba, która nie rozdaje wykładając jedną z sześciu swoich kart. Drugi gracz nie ma obowiązku dokładać do koloru czy też przebijać, póki jest stos. Lew bierze gracz, który wyłożył najwyższą kartę tego samego koloru lub atut (trumf). W tym momencie gracze biorą ze stosu po jednej karcie, przy czym pierwszeństwo ma gracz, który wziął lewę. Jeśli któryś z graczy posiada dziewiątkę atut przysługuje mu prawo podmienienia tej karty na miejsce karty, która wyznacza atut przed rzuceniem karty. Takie zagranie nie jest jednak możliwe, gdy na stole wyłożone są tylko dwie karty (zakryta i odkryta). Wówczas dla każdego graczy przypada po jednej karcie. W sytuacji, gdy kończy się stos należy dołożyć do koloru i przebijać.

Gdy w grze uczestniczą natomiast trzy osoby, jeden z graczy obiera kolor będący atutem. Jeśli gracz nie obierze takiego koloru, powinien wypowiedzieć słowo „Warszawa” – będzie to znaczyło tyle, że prawo do obierania przechodzi na kolejnego gracza. Wówczas stawką w grze będę najwyżej trzy punkty. Natomiast jeśli atut zostanie obrany, gracz, który tego dokonał, ma obowiązek uzbierania 66 punktów w kartach. Od wersji dla dwóch osób ta wersja gry różni się tym, że gracze zmuszeni są dokładać do koloru oraz przebijać. W grze w trójkę pozostali dwaj gracze mają za zadanie przeszkodzić przeciwnikowi w uzbieraniu 66 punktów poprze wcześniejsze uzbieranie takiej samej liczby punktów wspólnie. Mogą oni też zabrać ostatnią lewę, przez co przeciwnik nie będzie mógł ugrać 66 punktów.

W odmianie czteroosobowej z kolei gracze tworzą dwie pary grające przeciwko sobie. W przypadku obrania atutu przez jednego z graczy jego para musi uzbierać łącznie 66 punktów, a lewy są wspólne. Gracze siadają do gry na przemian – para powinna siedzieć na przeciw siebie.

Za meldunek (król i dama tego samego koloru) otrzymuje się 20 punktów. Jeśli jest to kolor atutowy, punktów jest 40. Meldunek zostaje uznany jedynie wówczas, gdy gracz posiada karty.

Zakończenie gry następuje wtedy, gdy gracz zbierze 66 punktów lub skończą się karty. W tym drugim przypadku wygrany jest ten, kto wziął ostatnią lewę.

Punktacja:

As – 11 pkt
Dziesiątka – 10pkt
Król – 4pkt
Dama – 3 pkt
Walet – 2pkt
Dziewiątka – 0pkt

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w 3-5-8? Zasady
Następny artykułJak grać w Kierki? Zasady

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo lubiłam grę karcianą 66, 4 osoby. Niestety nie ma już graczy, nie ma z kim pograć, pośmiać się itp…szkoda (ulubiony był tysiąc, remik, oczko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here