Gracz, który rozpoczyna rozgrywkę (wybiera się ją losowo), trzyma wszystkie bierki w dłoni opierając je dolnym końcem o blat stołu (lub inne podłoże). Następnie szybkim ruchem otwiera dłoń, przez co bierki rozsypują się. Bierki są już gotowe do zbierania. Każdą bierkę należy zebrać w ten sposób, by nie poruszyć przy tym żadnej innej bierki.

W pierwszej kolejności bierki zbiera gracz, który je rozrzucił. Zdobywając kolejne bierki można posługiwać się przy tym jedynie dłońmi lub pomagać sobie już zdobytymi bierkami. Jeżeli któraś z bierek zostanie poruszona, kolejka przechodzi na następnego gracza.

Niekiedy do gry wprowadza się dodatkową zasadę w postaci ograniczenia zbierania bierek w jednym ruchu do trzech sztuk. Bierki różnią się kolorem i zakończeniem (np. proste, z hakiem, widełki)

W sprzedaży dostępne są zestawy posiadające inne od podanych powyżej ilości poszczególnych bierek. Bierki mogą być plastikowe lub drewniane. W przypadku bierek drewnianych najczęściej nie spotyka się specjalnych zakończeń bierki (np. bosak, harpun), maja one natomiast różne kolory. Wówczas przypisuje się odpowiednią liczbę punktów każdemu z kolorów.

Zestaw bierek składa się z:

dwa trójzęby – po 25 pkt
trzy harpuny – po 15 pkt
trzy wiosła – po 10 pkt
trzy bosaki – po 5 pkt
24 oszczepy; każdy z nich wart jest 1 pkt

Zobacz rozgrywkę bierek:

Lubicie Bierki? Jakie są Wasze ulubione gry zręcznościowe? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Darta? Zasady
Następny artykułJak grać w Statki? Zasady

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here