Jak grać w Durnia? Zasady

Rozrywka     dodano 2015-07-14
ocena

Dureń to gra karciana dla dwóch do sześciu osób. Gra pochodzi z Rosji, gdzie cieszy się ogromną popularnością. W durnia można grać jako jeden zawodnik, można również formować zespoły (dwu lub trzyosobowe).

Jak grać w Durnia? Zasady

sxc.hu

Według opinii wielu graczy najlepiej gra się w cztery osoby, a uczestnicy gry podzieleni są na dwa zespoły. Partnerzy siedzą wówczas na przeciw siebie. W grze w durnia nie wyłania się zwycięzcy, ale przegranego, który otrzymuje miano tytułowego "durnia". Zadaniem graczy jest pozbycie się swoich kart, więc przegrywa ta osoba lub zespół, który posiada karty, kiedy nie ma ich już rywal.

Do gry w durnia wykorzystuje się trzydzieści sześć kart, wszystkie kolory. Starszeństwo kart jest standardowe: od asa (najsilniejsza karta) do szóstki.

Pierwsze rozdanie wykonuje dowolnie ustalona przez uczestników gry osoba (kolejne rozdania inicjuje już przegrany). Osoba rozdająca karty przydziela każdemu zawodnikowi po sześć zakrytych kart (zgodnie z ruchem wskazówek zegara, każdemu po jednej). Na środek stołu trafia następnie jedna, odkryta karta, a jej kolor określa atut. Pozostałe, zakryte karty, trafiają na górę karty atutowej w ten sposób, by kolor i wartość tej karty była dla wszystkich widoczna.

Na właściwą grę w durnia składają się serie ataków. Gracz przeprowadzający atak może działać wspólnie z innymi graczami, gracz broniący się zawsze działa w pojedynkę. Atak inicjuje się poprzez zagranie karty na stół przed obrońcę. Ten z kolei, żeby się obronić, zobowiązany jest pobić tę kartę oraz wszystkie inne wykorzystane w ataku. Kartę nieatutową można pobić wyższą kartą tego samego koloru albo jakimkolwiek atutem. Kartę z atutem można pobić natomiast jedynie wyższym atutem. Warto zwrócić uwagę, że atut zawsze bije kartę nieatutową. Jest tak również w przypadku, gdy obrońca posiada karty w kolorze karty atakującej. Dokładanie do koloru nie jest w takiej sytuacji obowiązkowe. W sytuacji, gry obrońca nie jest w stanie (nie chce) pobić karty, która go atakuje, zobowiązany jest ją zabrać. Jeżeli zaś atak zostaje odparty, atakujący ma możliwość przeprowadzenia kolejnego ataku. Ostateczne odparcie ataku następuje w momencie, gdy żaden z atakujących nie ma już kart do atakowania (lub nie chce już z nich skorzystać) lub atak został odparty w przypadku sześciu kolejnych kart lub też obrońca, który ma mniej niż sześć kart, nie ma już kart na ręce, ponieważ wszystkie zostały wykorzystane do obrony. W przypadku zakończenia (odparcia) ataku, karty, które do tego ataku wykorzystane nie biorą już udziału w grze - zostają odłożone na bok. Wówczas następuje też zamiana ról - dotychczasowy obrońca jest atakującym, a gracz siedzący na lewo od niego broni się.

Lubicie grać w Durnia? Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

OCENA
3.15
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

ja najczęściej gram w wojnę z rodziną. Dureń też jest fajny tylko nie mogłam przypomnieć sobie jego zasad i jak się w niego gra . Dzięki za zasady pozdrawiam Sonia

~ soni55 / 2016-06-05 12:01:25
oceń komentarz: (3) (0)

Najlepsza karcianka

~ Kowal / 2017-07-23 16:14:26
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Jak wygrać w warcaby?

Jak wygrać w warcaby?

Norbert Banasiak / 2011-06-16 09:34:03

Jak grać w Durnia? Zasady

Jak grać w Durnia? Zasady

Norbert Banasiak / 2011-06-13 14:43:05

Co jeść, żeby szybko się nie upić?

Co jeść, żeby szybko się nie upić?

Joanna Nieć / 2011-09-30 13:53:06

Flirt towarzyski - zasady

Flirt towarzyski - zasady

Agnieszka Czarkowska / 2011-01-21 14:43:08