Do gry potrzebne są każdemu uczestnikowi zabawy kartka papieru i długopis. Na kartce rysuje się tabelkę, a jej kolumny tytułuje się w określony sposób. Są to nazwy kategorii obowiązujących w grze. Listę kategorii gracze ustalają przed rozpoczęciem gry. Zazwyczaj na liście znajdują się następujące kategorie: państwo, miasto, zwierzę, roślina, rzecz, imię. Można też wydłużyć tę listę wymyślając dodatkowe kategorie. W grze przydaje się też stoper do mierzenia czasu przeznaczonego na zapisywanie słów.

Na początku jeden z graczy wymienia bezgłośnie wszystkie litery alfabetu. Rozpoczęcie wyliczania zazwyczaj poprzedza się hasłem „XYZ”. Inny gracz w dowolnym momencie (według własnego uznania) zatrzymuje wyliczanie alfabetu mówiąc „stop”. Litera, na której zostało zatrzymane liczenie obowiązuje jako pierwsza w każdym zapisanym w tabelce słowie w każdej kategorii. Z racji tego, że zatrzymanie liczenia alfabetu może mieć miejsce w dowolnym momencie, może występować sytuacja, że alfabetu zostanie wymieniony do ostatniej litery. Wówczas należy rozpocząć wyliczanie liter alfabetu od początku, aż wskazany gracz zatrzyma to wyliczanie. Do gry używa się alfabetu bez liter z polskimi znakami (ą,ć,ę,ń, ś, ó). Pomija się też Q, V oraz X.

Zazwyczaj nie wykorzystuje się w grze danej litery więcej niż jeden raz. Jeśli wylosowana litera była już używana dokonuje się losowania jeszcze raz. Po tym, jak litera zostanie wybrana, gracze wpisują do własnej tabeli pasujące słowa. Zakończenie tego etapu gry ustala się wcześniej – istnieją dwa warianty. Pierwszy: wpisuje się po jednym słowie w każdej kategorii i gracz, który dokona tego jako pierwszy oznajmia głośno, że zakończył to zadanie, wówczas zapisywanie słów w tabelkach kończy się. Drugi: gracze ustalają, że wszystkie słowa, jakie przychodzą im do głowy, już zostały zapisane i następuje zakończenie tego etapu.

Następnie przechodzi się do zliczania punktów. Gracze po kolei odczytują spisane słowa. Jeśli dane słowo widnieje tylko na kartce jednego gracza, otrzymuje on za nie dwa punkty. Za słowo, na które wpadł również inny gracz, otrzymuje się jeden punkt. Brak słowa w danej kolumnie oznacza brak punktów. Istnieje też inny system punktacji. Za słowo nie występujące u innych graczy przyznaje się piętnaście punktów, a za słowo zapisane również u kogoś innego – dziesięć punktów. Jeśli natomiast każdy z uczestników zabawy ma zapisane w danej kategorii to samo słowo, wówczas przyznaje się po pięć punktów. Brak słowa tak jak przy pierwszej metodzie zliczania oznacza zero punktów.

Nie ma ściśle określonego końca gry. Zabawa trwa tak długo, jak długo mają na to ochotę jej uczestnicy. Zwycięzcą jest posiadacz największej liczby punktów.

Lubicie grać w Państwa-Miasta? Z kim gracie najczęściej? Jakie gry jeszcze lubicie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Inteligencję?
Następny artykułJenga – zasady gry

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here