Aby osiągać przyzwoite rezultaty, należy dużo ćwiczyć – tylko w ten sposób można podwyższać swoje umiejętności. Jeśli więc ktoś chce zabrać się do warcabów jak do łatwej gry, zawiedzie się.

Doświadczeni gracze zaznajomieni są z algorytmem o nazwie MiniMax, który ogólnie rzecz biorą sprowadza się do tego, że rozpatruje ruchy dwóch graczy – można dla ułatwienia przyjąć, że są to Min i Max. W tym założeniu Max usiłuje wykonać ruch jak najlepszy, co oznacza taki, na który Min opowiada najgorszym ruchem z możliwych. Inaczej mówiąc gracz pierwszy decyduje się na taki ruch, przy którym nawet najlepsza odpowiedź jego przeciwnika będzie dla niego gorsza w porównaniu do innej dowolnej odpowiedzi w przypadku innego ruchu pierwszego gracza.

W tych obliczeniach nie można jednak posuwać się zbyt daleko wgłąb rozgrywki, gdyż ilość możliwych kombinacji jest bardzo duża i takie rachuby poważnie spowolniłyby grę. Należy więc przyjąć pewne szacunkowe obliczenia co do rezultatów, jaki przyniesie dany ruch.

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę ilość czarnych i białych figur. Istotne jest przy tym, by uwzględnić różnice występujące między pionkiem a damą. Dlatego należy przyjąć że dama odpowiada trzem pionkom. Jest to wartość przybliżona, która może różnić się w zależności od konkretnej sytuacji na warcabnicy.

Lubicie grać w warcaby? Z kim gracie najczęściej? Jak wyglądają Wasze statystyki? 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wygrać w szachy?
Następny artykułCo zabrać na wędrówkę? Piesze wędrówki po Polsce

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

3 KOMENTARZE

  1. 🙂 ale BS ze az glowa boli 🙂 suma wszystkich ruchow w szachy jest wieksza niz ilosc atomow we wszechswiecie (tak, to nie jest przesadzone, zapraszam na googla). Wiec sorki, zenada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here