Kółko ringo, zgodnie ze wzorem Włodzimierza Strzyżewskiego, posiada wagę 160-165 gramów, a jego średnica wynosi 17 cm. Boisko do gry w ringo ma natomiast wymiary boiska siatkówki: 9×18 metrów. Do gry potrzebna jest również linka ringo. W tym celu służy zazwyczaj sznur lub taśma o szerokości co najmniej jednego centymetra, posiadająca kolorowe wstążki długości dwudziestu pięciu centymetrów i rozstawie do dwudziestu centymetrów. Linka zawieszona jest na wysokości dwustu czterdziestu trzech centymetrów.

Uczestnicy gry tworzą dwu lub trzyosobowe zespoły. Celem gry jest uzyskanie piętnastu punktów. Zdobywa się je poprzez obronę własnego pola i skuteczne rzuty kółkiem. Rzuca się nim z własnego pola lub spoza niego w ten sposób tak, aby kółko spadło na pole rywala, boczne albo końcowe linie (czy też taśmy) boiska. W przypadku wyniku 14:14 należy zdobyć dwa punkty, aby wygrać. Przy wyniku 16:16 wystarczy zdobyć jeden punkt, żeby zwyciężyć.

Zawodnicy wybierają pole boiska w wyniku losowania. Gra rozpoczyna się od serwisu zza końcowej linii boiska (w granicy bocznej linii). Zawodnik serwujący może wejść na własne pole boiska dopiero po oddaniu rzutu. Podczas rzutu przynajmniej jedna stopa (w całości lub w części) musi dotykać podłoża.

Boisko do RingoBoisko do gry w Ringo

Nie ma konkretnych wytycznych co do sposobu rzucania. Pierwszy serwis należy zawsze do kapitana drużyny. Prawidłowy lot kółka ringo powinien być mniej więcej poziomy do podłoża boiska. Dopuszczalny jest również lot całym obwodem kółka w płaszczyźnie czołowej. Kółko ringo może być pochwycone tylko jedną ręką i tą samą ręką musi być odrzucone. Kółko może być chwytane jednocześnie przez dwóch zawodników tej samej drużyny. Odrzucić je może jednak tylko jeden z nich. Nie ma zasadniczo obostrzeń co do czasu trzymania kółka, jednak nie należy znacząco spowalniać tempa gry.

Kiedy jedna z drużyn zdobędzie osiem punktów następuje zmiana pól. Rozstawienie uczestników gry na boisku jest dowolne. Każdy z graczy rzuca kółkiem bez podawania go partnerowi. Chwytając kółko ringo w miejscu można oderwać od podłoża boiska stopę albo zrobić krok do tyłu odrywając nogę wykroczną.

Jakie są Wasze ulubione gry ruchowe? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBabka pomarańczowa – przepis
Następny artykułBiała kiełbasa – przepis

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here