Zadaniem graczy jest umieszczanie ręki lub nogi (a konkretnie dłoni lub stopy) na wskazanym miejscu na macie. Jeśli w twistera gra więcej niż dwóch graczy, należy wybrać sędziego, którego zadanie jest kręcenie strzałką i informowanie graczy o kolejnych ruchach. W przypadku, gdy rozgrywka toczy się z udziałem jedynie dwóch graczy, można wskazywać ruchy na zmianę bez korzystania ze strzałki. Gdy gra więcej osób można podzielić się na drużyny. Istnieją różne odmiany tradycyjnej gry twister, nierzadko ich zasady mają na celu przyspieszenie gry i zmniejszenie pola manewru uczestnikom zabawy przez co gra staje się bardziej atrakcyjna.

Gdy toczy się z sędzią, kręci on strzałką i informuje o kolorze oraz części ciała, którą trzeba przemieścić na macie (ręka lub noga). Typowa komenda może np. brzmieć: „prawa ręka na zielone”. Na jednym kole na macie można umieścić tylko jedną rękę lub nogę. Koło zajmuje ten uczestnik gry, który był pierwszy. Jeśli istnieje spór co do tego pierwszeństwa, kwestię rozstrzyga sędzia.

Gdy gracz wykona swój ruch, dalsze poruszanie się jest zabronione. Decyzję o przesunięciu się, gdy nie ruch należy do innego gracza, może podjąć jedynie sędzia, który chce umożliwić w ten sposób ruch innemu graczowi. W sytuacji, gdy wszystkie sześć kół wylosowanego koloru jest zajęte, dokonuje się losowania koloru ponownie.

Podparcie się na macie łokciem lub kolanem oznacza odpadnięcie z gry. Gdy gra toczy się drużynowo, członkowie jednej drużyny mogą stawać na tych samych kołach. W sytuacji, gdy choć jedna osoba z danej drużyny podeprze się na macie kolanem lub łokciem drużyna odpada. Wygrywa ta drużyna, która pozostanie na macie dłużej niż przeciwnicy.

Myślisz, że to łatwa gra? Zobacz, a przekonasz się, że trzeba wprawy:

Jakie są Wasze ulubione gry ruchowe? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKurczak w sosie serowym – przepis
Następny artykułImbir marynowany – przepis

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here