To jak interesujący będzie efekt naszego pachnącego ogrodu, zależy w głównej mierze od projektu. Jest on następstwem decyzji o stylu czy charakterze ogrodu. Zamiast budować geometryczny placyk, gdzie dominuje elegancka prostota, spróbujmy zastosować swobodne linie i delikatne łuki.

Planując nasadzenia roślinne pamiętajmy, że na udaną kompozycję wpływa kilka elementów. Obok zapachu ważny jest kształt, forma liści i kwiatów, ich kolor i faktura, także rozmiar. Pożyteczną zasadą przy wyborze i sadzeniu roślin jest rozpoczynanie od największych i stopniowe przechodzenie do mniejszych gatunków. Starajmy się dobierać gatunki tak, by w ogrodzie zachować ciągłość kwitnienia. Zróżnicowana roślinność pozwoli nam uatrakcyjnić ogród przez cały sezon.

Gdy będziemy planować miejsce wypoczynkowe, powinniśmy uruchomić wyobraźnię. Kącik wypoczynkowy otoczony roślinami pachnącymi np. Jaśminowcem wonnym, Kaliną angielską czy Kaliną Burkwooda nabierze niezwykłego uroku. Ścieżkę prowadzącą po ogrodzie możemy podkreślić grządkami np. macierzanki (ma ona przyjemny korzenny zapach) lub rumiankiem o zapachu jabłkowym. Będzie intensywniej pachnieć przy każdym poruszeniu rośliny. Dodatkowego aromatu mogą nadać rośliny poustawiane np. na tarasie, ganku, balkonie w donicach. Mogą to być pachnące kwiaty jednoroczne czy dwuletnie. Należą do nich np. Groszek pachnący, Goździk brodaty, Tytoń ozdobny, Heliotrop peruwiański. Możemy z nich stworzyć kolorowe rabaty o ciekawej kompozycji.

Nie tylko osłonę, ale i delikatny zapach ofiarowują nam pnącza np. Róże czy Wiciokrzewy. Najintensywniej i zarazem najprzyjemniej pachną Wiciokrzew przewiercień czy Wiciokrzew pomorski.

Uwaga!

Bardzo dekoracyjne są zioła. W naszym pachnącym ogrodzie powinniśmy znaleźć na nie miejsce. Posiadają one niezrównany aromat. I nawet jeśli niektóre gatunki nie stanowią atrakcji kulinarnej wiele osób chce je mieć w swoich ogródkach. Z ziół możemy utworzyć osobne kwietniki, wypełnić nimi luki pomiędzy krzewami, kamieniami itp. Charakterystyczny zapach posiada Lawenda wąskolistna, mięta, melisa, majeranek, szałwia, rozmaryn, kocimiętka.

Przy wyborze roślin pachnących musimy wiedzieć, że niektóre z nich intensywniej pachną w słońcu, inne swą woń wydzielają wieczorami. Taki ogródek pachnący codziennie może pachnieć inaczej. Jego aura zależy od pory roku, dnia, także od pogody.

Jaka roślina pachnie według Was najpiękniej? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOgród sensoryczny – definicja, rośliny
Następny artykułJak rozpoznać, że ktoś

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here