Jak czyścić nagrobek z lastryko?

Święta     dodano 2015-11-02
ocena

Niebawem nadejdzie ten dzień, kiedy wszyscy będziemy chcieli uczcić pamięć osób, których już z nami nie ma. Zanim jednak postawimy zapalony znicz czy pięknie przygotowaną wiązankę na grobie naszych bliskich, najpierw zadbajmy o wygląd pomnika.

Jak czyścić nagrobek z lastryko?

photoxpress.com

Obecnie pomniki produkowane są z różnych surowców, najczęściej są to granit, marmur lub lastryko. Są to jednak materiały, które bardzo szybko ulegają zniszczeniu, nie są odporne na mech czy też inne zanieczyszczenia zewnętrzne (opady, ptasie odchody i itp.), dlatego odpowiednio wcześnie należy o nie zadbać.

Sposobów na usunięcie zabrudzeń z pomnika wykonanego lastrykowego jest bardzo dużo. Skupmy się jednak na tych sprawdzonych i najbardziej pewnych.

Pracę można rozpocząć już 2-3 tygodnie przed świętem, wówczas proponujemy zastosować szampon samochodowy, usuwa on wszelakiego rodzaju tłuste plamy oraz doskonale niweluje ptasie odchody. Preparat taki można nabyć, na każdej stacji benzynowej (8-20zł).

W zależności od wielkości pomnika przygotowujemy odpowiednią ilość ciepłej wody, rozcieńczamy zawsze w proporcji 4:1 (na 4 l wody 1 butelki szamponu). Nakładamy pianę na pomnik i pozostawimy na kilka godzin, następnie spłukujemy ciepłą wodą, a pomnik polerujemy suchą szmatką. Efekt jest naprawdę olśniewający (dosłownie i w przenośni).

Możemy również zastosować specjalny płyn do usuwania mchów i porostów (do nabycia w każdym składzie budowlanym oraz w sklepach ogrodniczych). Pomnik spryskujemy preparatem i pozostawiamy na 2-3 tygodnie. Nie należy przejmować się czerniejącymi plamami. Jest to efekt obumierania mchu. Jeżeli nie zapowiada się na deszcz, pomnik opłukujemy wodą. Jeśli jednak będzie padać, zanieczyszczenia zostaną usunięte przez opady.

Jeżeli jesteśmy ograniczeni czasowo, a na uporanie się z pracami mamy jedynie weekend, wówczas najlepiej sprawdzoną metodą jest umycie pomnika wodą z płynem do mycia naczyń, następnie spłukanie go ciepłą wodą, a na koniec wypastowanie specjalną pastą do lastryko (koszt ok. 6zł, do nabycia w każdym osiedlowym kiosku). Pracę wykonujemy za pomocą tzw. „spiralki”, czyli czyścika kuchennego lub zwykłej gąbki do naczyń. Kiedy mamy jednak do czynienia z pomnikiem pokrytym dużą ilością mchu, wówczas praca ze szczotka drucianą będzie nieunikniona.

UWAGA!

Odradzamy stosowanie tzw. mleczek czyszczących. Pozostawiają ciężkie do usunięcia smugi, a z czasem warstwa takiego preparatu niszczy pomnik.

Macie inne sprawdzone sposoby na czyszczenie grobów? Jak często je porządkujecie?

OCENA
3.17
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Chyba już nie ma takich nagrobków, tzn mało kto ma ja to ostatnio wymieniałam u dziadków nagrobek, korzystałam z bardzo fachowje firmy http://www.kamieniarstwo-zielonka.pl/nagrobki, dobrze mi doradzono i wykonano usługę.

~ jolka / 2017-12-13 16:30:47
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Jak zrobić wiązanki ze sztucznych kwiatów?

Jak zrobić wiązanki ze sztucznych kwiatów?

Barbara Machalska / 2010-10-28 15:54:55

Jak czyścić nagrobek z lastryko?

Jak czyścić nagrobek z lastryko?

Barbara Machalska / 2010-10-27 14:44:10

Dzień Chłopaka - życzenia SMS

Dzień Chłopaka - życzenia SMS

Katarzyna Olchowska / 2011-05-27 14:05:51

Jak obchodzimy Święto Niepodległości w Polsce?

Jak obchodzimy Święto Niepodległości w Polsce?

Joanna Nieć / 2011-11-09 15:09:05