Obecnie pomniki produkowane są z różnych surowców, najczęściej są to granit, marmur lub lastryko. Są to jednak materiały, które bardzo szybko ulegają zniszczeniu, nie są odporne na mech czy też inne zanieczyszczenia zewnętrzne (opady, ptasie odchody i itp.), dlatego odpowiednio wcześnie należy o nie zadbać.

Sposobów na usunięcie zabrudzeń z pomnika wykonanego lastrykowego jest bardzo dużo. Skupmy się jednak na tych sprawdzonych i najbardziej pewnych.

Pracę można rozpocząć już 2-3 tygodnie przed świętem, wówczas proponujemy zastosować szampon samochodowy, usuwa on wszelakiego rodzaju tłuste plamy oraz doskonale niweluje ptasie odchody. Preparat taki można nabyć, na każdej stacji benzynowej (8-20zł).

W zależności od wielkości pomnika przygotowujemy odpowiednią ilość ciepłej wody, rozcieńczamy zawsze w proporcji 4:1 (na 4 l wody 1 butelki szamponu). Nakładamy pianę na pomnik i pozostawimy na kilka godzin, następnie spłukujemy ciepłą wodą, a pomnik polerujemy suchą szmatką. Efekt jest naprawdę olśniewający (dosłownie i w przenośni).

Możemy również zastosować specjalny płyn do usuwania mchów i porostów (do nabycia w każdym składzie budowlanym oraz w sklepach ogrodniczych). Pomnik spryskujemy preparatem i pozostawiamy na 2-3 tygodnie. Nie należy przejmować się czerniejącymi plamami. Jest to efekt obumierania mchu. Jeżeli nie zapowiada się na deszcz, pomnik opłukujemy wodą. Jeśli jednak będzie padać, zanieczyszczenia zostaną usunięte przez opady.

Jeżeli jesteśmy ograniczeni czasowo, a na uporanie się z pracami mamy jedynie weekend, wówczas najlepiej sprawdzoną metodą jest umycie pomnika wodą z płynem do mycia naczyń, następnie spłukanie go ciepłą wodą, a na koniec wypastowanie specjalną pastą do lastryko (koszt ok. 6zł, do nabycia w każdym osiedlowym kiosku). Pracę wykonujemy za pomocą tzw. „spiralki”, czyli czyścika kuchennego lub zwykłej gąbki do naczyń. Kiedy mamy jednak do czynienia z pomnikiem pokrytym dużą ilością mchu, wówczas praca ze szczotka drucianą będzie nieunikniona.

Uwaga!

Odradzamy stosowanie tzw. mleczek czyszczących. Pozostawiają ciężkie do usunięcia smugi, a z czasem warstwa takiego preparatu niszczy pomnik.

Macie inne sprawdzone sposoby na czyszczenie grobów? Jak często je porządkujecie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRodzina na swoim – warto skorzystać?
Następny artykułJak czyścić nagrobek granitowy?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here