Podczas imprezy, gdzie piwo leje się hektolitrami, podane dania muszą być syte, aby biesiadnicy mieli siłę na całonocną zabawę.

Jednym z dań, którego nie może zabraknąć na „barbórkowym” stole jest golonka.

Można ją przyrządzić w postaci golonkowych pekli. Najpierw należy przyrządzić odpowiedni wywar składający się z drobno pokrojonej, gotowanej marchewki, cebuli i czosnku. Następnie wodę z warzywami studzimy, po czym zalewamy nią oczyszczoną wcześniej z włosków golonkę. Całość najlepiej pozostawić na ok. 5 dni w zimnej piwnicy lub lodówce. Wyciągniętą golonkę dokładnie opłucz.

Innym przysmakiem jest golonka z cebulą. Aby golonka była smaczna, podsmaż ją na roztopionym smalcu, układając skórką do dołu. Następnie obracaj na brytfance tak, aby równomiernie się podsmażyła. Dodaj przyprawy: angielskie ziele, liść laurowy, pieprz oraz przyprawę warzywną. Nie zapomnij o pokrojonej w piórka cebuli. Całość podlej niewielka ilością wody i duś, aż mięso stanie się miękkie.

Kolejnym regionalnym daniem jest krupniok, czuli kaszanka (kiszka). Krupniok należy podsmażać na tłuszczu z dodatkiem cebuli do momentu, aż z dwóch stron poczernieje. Palce lizać!

Barbórkowym rarytasem jest także kapusta zasmażana i ziemniaki z majerankiem. Kapustę należy ugotować w ziołach z dodatkiem kminku i liścia laurowego. Po ugotowaniu, odcedź ją i na chwilę odstaw na bok. Przygotuj zasmażkę z mąki pszennej i masła. Zasmażkę wlej do kapusty, odpowiednio dopraw ją solę, pieprzem i magą. Kolejnym elementem dania są ziemniaki z majerankiem. Ugotuj je, a następnie pokrój w plasterki, posyp przyprawą i wymieszaj razem z kapustą.

Na deser zaserwuj jabłka w cieście cynamonowym. Obrane i pozbawione komory nasiennej jabłka pokrój w plastry grubości do ok. 8 mm. Plastry opanieruj w mące pszennej. Zrób ciasto z mąki, mleka i roztrzepanego jajka. Koniecznie dopraw je cukrem i cynamonem (jego ilość zależy od preferencji smakowych). Otocz w nim opanierowane wcześniej plastry jabłek. Tak przygotowane jabłka podsmażaj, aż przybiorą złocistą barwę.

Na koniec posyp je cukrem pudrem. Smacznego!

Jakie dania przygotowujecie na Barbórkę? Pochwalcie się swoimi przepisami w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki prezent na prymicje?
Następny artykułWzrost cen w 2012 roku

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here