Chianti - opis wina, do czego pasuje, jak podawać?

Alkohole    
ocena

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o tej włoskiej marce wina. Region, z którego pochodzi chianti, rozciąga się na toskańskich wzgórzach pomiędzy Florencją a Sieną. Słynie ze słonecznego lata oraz niebywale krótkiej zimy, co niebywale wpływa na jego oryginalny smak.

Chianti - opis wina, do czego pasuje, jak podawać?

morguefile.com

Chianti to czerwone, wytrawne wino stołowe o wyrazistym smaku. Oprócz charakterystycznych walorów smakowych (kwiatowy, wytrawny smak) butelkowane jest w bardzo charakterystyczne butelki - fiasco, oplatanych rafią. Chianti o najwyższej klasie jest Chianti Classico. Wina te mają charakterystyczną etykietę z gallo nero, czyli czarnym kogucikiem. Chianti Classico otrzymało najwyższą kategorię jakościową – DOCG.

Początkowo chianti było wytwarzane tylko z jednego rodzaju szczepu- Sanigovese, obecnie dodaje się domieszki szczepów-Canaiolo i Malvasia Bianca.

Chianti powinno być podawane w odpowiedniej dla czerwonego wina temperaturze: 15-18° C (czyli w temperaturze pokojowej).

chianti winomorguefile.com

Do czego serwować chianti?

Wino to najlepiej komponuje się z ciemnym mięsem, drobiem i tłustymi serami i grzybami. Chianti bywa również składnikiem wielu potraw.

Piliście kiedyś chianti? Jak Wam smakowało? Macie swoje ulubione wino? Dajcie znać.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy

Jakie wino do kurczaka?

Jakie wino do kurczaka?

Jolanta Chabik

Piwo a zdrowie

Piwo a zdrowie

Mikołaj Machniew

Grzane wino - przepis

Grzane wino - przepis

Jolanta Chabik