Jak podawać szampana?

Alkohole    
ocena

Podawanie szampana, tak jak każdego eleganckiego trunki, jest otoczone regułami savoir – vivre’ u. Istotny jest nie tylko smak szampana, ale też sposób jego nalewania, temperatura napoju. Dużą wagę przywiązuje się też do kieliszków. Jak podawać szampana?

Jak podawać szampana?

sxc.hu

Wybór smaków jest duży, każdy powinien znaleźć swój ulubiony. Spróbować można szampanów słodkich, półsłodkich, wytrawnych, półwytrawnych. Rodzaj będzie opisany na etykiecie. Brut widnieje na etykiecie surowego szampana, sec znaczy wytrawny, a doux opisuje słodki. Szampan towarzyszy uroczystym okazjom i podczas takich powinien być podawany. Picie szampana w trakcie niezbyt uroczystych posiłków, zdaniem etykiety nie jest w dobrym tonie.

Zawsze powinno się podawać schłodzonego szampana, wyjętego z butelki lub kubełka z lodem. Jaka temperatura? Podaje się różne, ale w granicach 6 – 9 stopni. Starsze mogą mieć trochę wyższą temperaturę, czyli kilkanaście stopni. Ważne, że do kieliszków nie wrzuca się lodu, aby nie zepsuć smaku szampana. Po otwarciu butelkę trzyma się w lodówce, dokładnie zamkniętą korkiem. Smaku korka nie powinno się czuć. Posmak korka oznacza, że nie powinno się pić alkoholu.

Jak otwierać szampana? Savoir – vivre zaleca delikatne otwieranie butelki. Gwałtowne otwarcie, hałas wystrzału nie są w dobrym tonie według etykiety. Nietaktem byłoby pobrudzenie dywanu lub stołu. Butelkę należy natychmiast wytrzeć.

Szampana nalewa się do około 2/3 wysokości kieliszka. W dobrym tonie jest nalewanie nowej porcji dopiero wtedy, gdy kieliszek będzie pusty. Powinno się pić powoli, małymi łykami i niezbyt często. W jakich kieliszkach? Zazwyczaj wysokich, podłużnych, ale można też używać tych z długą nóżką i niskim, szerokim naczyniem. Kieliszek trzyma się za nóżkę, aby utrzymać niską temperaturę szampana.

jak podawać szampanasxc.hu

Do jakich dań podaje się szampana? Często służy jako aperitif. Jest to napój, mający wzmocnić apetyt, podawany do lekkich potraw, serwowanych przed posiłkiem głównym. Szampan podawany jest również do dań głównych, składających się np. z owoców morza a także do deserów.

Savoir – vivre przyjmuje, że na eleganckich przyjęciach podaje się oryginalny trunek (najlepiej pochodzący z Szampanii), inne uważa raczej za wina musujące. Oryginalny szampan ma najlepszy smak, uchodzi za najbardziej elegancki. Jego minusem może być wysoka cena.

Lubicie szampana czy pijecie go tylko na specjalne okazje?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Piwo a zdrowie

Piwo a zdrowie

Mikołaj Machniew

Jakie wino do kurczaka?

Jakie wino do kurczaka?

Jolanta Chabik

Grzane wino - przepis

Grzane wino - przepis

Jolanta Chabik