Jakie wino do kurczaka?

Alkohole    
ocena

To jakie wino podamy do obiadu nie zależy tylko od tego, co jest daniem głównym, lecz także od dodatków. Owszem, ważne jest to, że na obiad czy kolację podamy drób – kurczaka, jednak równie ważne sposób jego przygotowania. Do drobiu ogólnie pasują wina białe, jak zawsze do posiłków – wytrawne i półwytrawne. Chardonnay czy sauvignon blanc to najbardziej klasyczne białe szczepy, a wina z nich pijemy właśnie do drobiu.

Jakie wino do kurczaka?

sxc.hu

Jednak lepiej jest poznać szczegóły, bo przecież to one są najważniejsze. Zatem do kurczaka przygotowanego na grillu, w sezonie letnim najlepiej podać wino chardonnay albo – co ciekawe – lekkie wina czerwone. Może to być wino ze szczepu rioja z Hiszpanii, ewentualnie pinot noir. Kiedy podajemy czerwone lekkie wina do drobiu, schłodźmy je przez chwilę w lodówce, tak jakby to było białe wino. Dzięki temu wydają się lżejsze.

Do smażonego kurczaka najlepsze będzie wino mocno wytrawne, orzeźwiające i oczyszczające. Nadal chardonnay, ewentualnie sauvignon blanc. W tym przypadku ważne jest, aby wino było wyraziste, gdyż kurczak smażony ma mocny, charakterystyczny smak, który może przyćmić wino, a nie o to chodzi. Smaki wina i posiłku powinny się dopełniać lub (według innej szkoły) kontrastować ze sobą.

Ciekawie smakuje kurczak z orientalnymi przyprawami. Do takiej potrawy możemy podać wina o niespotykanym smaku – tylko do tak przygotowanego kurczaka możemy podać rieslingi, nawet półsłodkie. Świetne będą również morawskie rieslingi półwytrawne (które są dość słodkie) albo orientalne wina białe ze śliwek czy liczi (chińskie, japońskie – słodkie lub półsłodkie). Taka oprawa nieco orientalnego dania na pewno zaintryguje naszych gości. Warto czasem zainwestować w oryginalne, niecodzienne wino, gdy chcemy zrobić na nich dobre wrażenie.

Jakie wino najczęściej pijecie? Które jest Waszym ulubionym?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Och, uwielbiam chardonnay, w ogóle wino do obiadu to cudowny dodatek. Zawsze staram się, aby było w moim domu kilka butelek zapasu. Polecam delikatesy Solera w Warszawie, mają świetny wybór win , jestem tam stałym bywalcem ;-)

~ Bart / 2016-09-21 16:09:29
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Piwo a zdrowie

Piwo a zdrowie

Mikołaj Machniew

Śliwowica - przepis

Śliwowica - przepis

Agnieszka Pietnoczka

Grzane wino - przepis

Grzane wino - przepis

Jolanta Chabik