Nalewka z jarzębiny- przepis

Alkohole    
ocena

Nalewka z jarzębiny nie jest tylko literackim wymysłem i mitem kulinarnym. Jarzębina naprawdę świetnie nadaje się na alkohol, na domową jarzębinówkę lub jarzębiak, zależnie od regionu.

Nalewka z jarzębiny- przepis

sxc.hu

Do zrobienia tej rozgrzewającej nalewki

Będzie potrzebne:

1 kg owoców jarzębiny,
1/2 l spirytusu,
1/2 l wódki,
1 szkl. wody,
1 szkl. cukru.

Owoce jarzębiny, z których będziemy robić nalewkę można zebrać w lesie, na wsiach lub w innym sprawdzonym miejscu. Należy zachować jednak kilka zasad – owoce trzeba zbierać z drzewka, które nie rośnie przy drodze. Trzeba pamiętać, aby jarzębinki zebrać dopiero po pierwszym nocnym przymrozku – są słodsze. Owoce, które są lekko zmarznięte, mają większy procent cukru – wiedzą o tym wytrawni winiarze robiący najsłodsze wina. Owoce po zebraniu należy dokładnie umyć, osuszyć i włożyć do dużego słoja – idealnie nadaje się do robienia nalewek słój na kiszone ogórki, szklany,  pięciolitrowy, ze szczelnym zamknięciem.

Jarzębinę w słoju zalewamy wódką i spirytusem, szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce. Musi postać około 2 tygodni. Po tym czasie należy odcedzić owoce, przefiltrować powstały alkohol przez płótno lub ligninę i posłodzić. Nalewkę słodzimy syropem cukrowym.

Szklankę wody gotujemy ze szklanką cukru, cały czas mieszając, do momentu aż cały cukier się rozpuści. Syrop odstawiamy do wystygnięcia – nie wolno wlać do alkoholu wrzątku. Potem dolewamy do alkoholu, mieszamy by płyny równo się połączyły i przelewamy nalewkę do butelek. Butelki musimy szczelnie zakorkować – spędzą kilka miesięcy w ciemnym miejscu, zanim nalewka nadawać się będzie do spożycia. Jarzębinówka musi odstać około 5 miesięcy.

Taka nalewka jest bardzo mocna i lekko słodka. Jeśli chcemy by jarzębiak był bardziej delikatny i słodszy nie należy wyrzucać owoców. Można je, po zlaniu alkoholu, zasypać cukrem (około 1 szklanką cukru) i odstawić na kolejne 2 tygodnie w szczelnie zamkniętym słoju. Po upływie 2 tygodni sok, który wytrąci się z owoców należy dolać do butelek z nalewką.

Znacie inny przepis na nalewkę z jarzębiny? Podzielcie się nim w komentarzu.

OCENA
3.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Piwo a zdrowie

Piwo a zdrowie

Mikołaj Machniew

Śliwowica - przepis

Śliwowica - przepis

Agnieszka Pietnoczka

Grzane wino - przepis

Grzane wino - przepis

Jolanta Chabik