Poncz - przepis

Alkohole    
ocena

Poncz to najlepszy ze znanych napojów na jesienne, ciemne i zimne wieczory. A w chwili, kiedy czujemy się gorzej – warto wypróbować. Rozgrzewa, dodaje energii, a do tego świetnie smakuje.

Poncz - przepis

photoxpress.com

Oczywiście jest dozwolony tylko dla osób dorosłych – poncz jest w końcu napojem alkoholowym, najczęściej na bazie rumu. Można zrobić poncz na wódce, popularnością, zwłaszcza w pubach, cieszy się banalny poncz przygotowywany na Strohu (jego wersji z 40 % zawartością alkoholu, nie jego ziołową wersją).

Poncz można wykonać z różnych składników. Uważany za najbardziej popularny jest poncz cytrusowy, idealny do robienia w domu, o wyrazistym smaku.

Do jego zrobienia potrzebujemy owoców – 2 grejfrutów, 3 pomarańczy i jednej cytryny. Wyciskamy z nich sok, najlepiej na specjalnej wyciskarce do cytrusów, wtedy cały sok uda nam się wydobyć z owoców. Poza sokiem owocowym potrzebujemy 350 ml białego rumu. Koniecznie białego, ciemny rum zupełnie się nie nadaje. Do tego jeszcze 100 g cukru, może być zwykły, może być też trzcinowy, butelka białego półsłodkiego wina i przyprawy – laska cynamonu i kilka goździków.

Oczywiście, jeśli chcemy zrobić mniejszą ilość, można podzielić składniki, ale poncz dobrze przechowuje się w zakorkowanych butelkach, potem wystarczy go podgrzać.

Wszystkie składniki wlewamy do garnka i grzejemy na małym ogniu. Rum dodajemy nieco później, w połowie gotowania. Mieszamy, żeby cukier się rozpuścił. Uwaga!

Do ponczu można dorzucić plasterki pomarańczy. Fantastycznie się sprawdza na babskich jesiennych i zimowych wieczorach. Jest lekko słodki, a zarazem kwaskowaty.

UWAGA!

Nie wolno całości płynu doprowadzić do wrzenia! Żadnego alkoholu nie wolno zagotować.

Znacie inny przepis na poncz? Podzielcie się nim z nami.

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Jakie wino do kurczaka?

Jakie wino do kurczaka?

Jolanta Chabik

Piwo a zdrowie

Piwo a zdrowie

Mikołaj Machniew

Grzane wino - przepis

Grzane wino - przepis

Jolanta Chabik