Alkohole Rozsmakuj się w chilijskich winach

Rozsmakuj się w chilijskich winach

-

Chilijskie wina szturmem podbijają najważniejsze międzynarodowe konkursy. Odkryj, na czym polega ich sekret.

Czym się wyróżnia chilijskie wino?

Po pierwsze, winogrona w tym kraju są w większości zbierane ręcznie, dzięki czemu tylko najbardziej dojrzałe owoce trafiają do fermentacji.

Po drugie, blisko połowa lokalnych winnic należy do kobiet! Kobiety są też liderkami  organicznych i biodynamicznych rozwiązań w lokalnym winiarstwie. Chilijskie wina nie tylko są produkowane przez panie, ale również przez nie z chęcią wybierane. W konkursie Women’s Wine & Spirit Awards 100 jurorek zdecydowało, że to właśnie wino z tego regionu zasługuje na główną nagrodę.

Jednak nie tylko kobiece podniebienie ma do chilijskich win słabość. Chilijskie wina niejednokrotnie dominują na podium prestiżowych konkursów.

Kluczowe chilijskie szczepy

Słońce w Chile świeci niemal przez cały rok. Aż 300 słonecznych dni w roku, bryza Oceanu Spokojnego, pasma górskie i aż 3000 rzek tworzą doskonały klimat do uprawy różnorodnych winorośli. Dzięki temu to niewielkie państwo jest w pierwszej dziesiątce krajów produkujących najwięcej wina.

Dwadzieścia odmian winorośli oznacza, że powstają tu zarówno proste wina na co dzień, jak i wyrafinowane dzieła sztuki na wyjątkowe okazje. Swoją przygodę z tutejszymi winami zacznij od wielkiej piątki: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Merlot oraz Carménère. Czerwone wina chilijskie

Carménère to symbol chilijskiego winiarstwa, choć jego uprawa składa się zaledwie na 10% lokalnej produkcji.

Ta charakterystyczna odmiana wzięła się z rodziny cabernetów, ale jest delikatniejsza od Cabernet Sauvignon ze starego kontynentu. Wina z Carménère cechują aromaty czerwonych owoców, jagód i przypraw. W bukiecie znaleźć można także gorzką czekoladę, tytoń oraz skórę. Wina z tego szczepu najlepiej smakują, gdy są młode.

W kulinarną podróż do Chile zabierze Cię LAZY WHEEL Carmenere 1L. Wytrawne wino o  zrównoważonej kwasowości zaskakuje ciekawym bukietem. Łączy w sobie słodkie nuty malin, kwaśne śliwek i pikantny posmak papryki. Komponuje się z dobrze doprawionymi potrawami mięsnymi, makaronami oraz serami.

Białe wina chilijskie

Mimo że to czerwone wina  chilijskie są w centrum zainteresowania, także wśród miejscowych białych win znajdziemy prawdziwe skarby. Warto ich poszukać wśród Sauvignon Blanc i Chardonnay.

Perfekcyjnym wprowadzeniem w lokalne białe wina jest LAZY WHEEL Chardonnay. Zbalansowane wino o świeżym bukiecie z cytrusów i brzoskwini oferuje przyjemne orzeźwienie. Soczystość tego wina i długi finisz współgrają z daniami z drobiu, makaronami w kremowych sosach, owocami morza i miękkimi serami.

Więcej wyjątkowych win z całego świata znajdziesz na Wybieramwino.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pischinger – przepisy

Oskar Pischinger, przekładając w swojej dziewiętnastowiecznej cukierni wafle kajmakową masą, nie spodziewał się pewnie takiej popularności swojego deseru w następnym stuleciu.

Jak mówić o swoich potrzebach, oczekiwaniach, pragnieniach?

Zaspokajanie psychicznych potrzeb daje człowiekowi poczucie zadowolenia i równowagi. To, w jakim stopniu realizujemy swoje pragnienia, przekłada się na naszą efektywność w codziennym funkcjonowaniu. Powinniśmy zatem nauczyć się mówić głośno o tym, czego nam aktualnie potrzeba.

Zobacz też

Kara za posiadanie marihuany

Pomimo obietnic znowelizowania tych przepisów, dzięki czemu policja skuteczniej mogłaby ścigać osoby handlujące narkotykami - nadal urządzane są „obławy” na domorosłych hodowców jednego krzewu czy młodzież na dyskotekach, będącą w posiadaniu 1 g narkotyku. Nad skutecznością (czy też brakiem skuteczności) takiego uregulowania można debatować, jednakże nie zmienia to faktu, że posiadanie w Polsce marihuany w jakiejkolwiek ilości stanowi przestępstwo.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: