Choinka - jak pielęgnować?

Boże Narodzenie    
ocena

Pośród wszystkich bożonarodzeniowych zwyczajów, to właśnie ubieranie choinki, jest jedną z najbardziej lubianych i najczęściej kultywowanych świątecznych tradycji. Zaraz obok świątecznej reklamy Coca-Coli to piękna, świecąca i mieniąca się wszystkimi kolorami tęczy, wymarzona choinka świąteczna nadaje Świętom Bożego Narodzenia swoisty klimat.

Choinka - jak pielęgnować?

photoxpress.com

Wystarczy, że spełnimy kilka podstawowych zasad pielęgnacji choinki, a będziemy się mogli nią cieszyc bardzo długo. Po pierwsze, podczas zakupów, zwróćmy uwagę, na igły. Powinny być zielone i gęste. Jedynie świeże drzewka będą nam mogły towarzyszyć przez kilka tygodni. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę otoczenia. Przed ostatecznym wstawieniem drzewka do mieszkania, najpierw je trochę zahartujmy na świeżym powietrzu (balkon, taras). W pokoju, w którym będzie stało, temperatura nie może przekraczać 20 o C. zadbajmy również o to, aby nie ustawić choinki w pobliżu piecyków, kaloryferów  i kominka. Jeżeli zdecydujemy się na drzewko w doniczce, nie będzie ono wymagało przesadzenia, jeżeli zaś zakupimy cięte, wówczas należy je wstawić do specjalnego pojemnika wypełnionego wodą. Przy wysokich ewentualnie bardzo rozłożystych choinkach, stojak dodatkowo obciążamy kamieniami lub piaskiem.  Przed wstawieniem do stojaka, obcinam ok. 3cm pnia. Hartujemy drzewko, poprzez włożenie go na kilka minut do wiaderka z ciepłą wodą. W ten sposób będzie ono lepiej chłonąc wodę.

Zarówno drzewka cięte jak i te w donicach, wymagają systematycznego podlewania letnią wodą. Ziemia w donicach powinna być lekko wilgotna, a w przypadku drzewka ciętego, poziom wody utrzymujemy przy linii pnia. Gałązki dłużej zachowają swój świeży wygląd, jeżeli będziemy je codziennie zraszać zmianą wodą.  Do wody w stojaku, dobrze jest przynajmniej raz w tygodniu, dodać płynny nawóz do roślin zielnych. Mikroelementy oraz witaminy zawarte w preparacie dłużej utrzymają dekoracyjny wygląd drzewka. Zanim rozpoczniemy przystrajanie, zadbajmy aby dekoracje nie były zbyt ciężkie ponieważ gałązki mogą się połamać. Starajmy się również używać oświetlenia typu LED, nie wytwarzają dużo ciepła.

Pięknie udekorowana i świecąca choinka jest zawsze głównym punktem zainteresowania małych dzieci. Zatem zanim pozwolimy naszą uciechą zabrać się za szukanie prezentów, najpierw odpowiednio zabezpieczmy drzewko. Przede wszystkim ustawiamy go w bezpiecznej odległości od szafek, kanap i stołów (zminimalizuje to ryzyko wspinania się dzieci po drzewku). Jeżeli mamy taką możliwość to przywiążmy dodatkowo drzewko do jakiegoś mebla, rur lub karnisza, zminimalizujemy w ten sposób ryzyko przewrócenia się świątecznej ozdoby.  Szklane i świecące bombki bardzo szybko działają na wyobraźnię maluchów, zastąpmy je zatem równie pięknymi ozdobami plastikowymi. Możemy ewentualnie szklane bombki zawiesić w górnych partiach choinki. Na koniec należy zadbać, żeby dzieci nie miały łatwego, a najlepiej żeby nie miały żadnego dostępu do przewodów łączących lampki choinkowe. Zawsze zabezpieczajmy gniazdko, zwłaszcza kiedy wtyczka do lampek się w nim nie znajduje.

Dlaczego zdecydowaliście się na żywą choinkę? Jakie są plusy i minusy takiego wyboru?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =