Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia?

Boże Narodzenie    
ocena

Idą, idą święta…aż przyjdą wcześniej niż nam się wydaje. Bożonarodzeniowa gorączka zaczyna się wraz z rozpoczęciem adwentu. Najlepiej widoczne jest to na ulicach, które toną w świecących ozdobach. Mikołaje uśmiechające się ze sklepowych witryn, jaśniejące girlandy na głównych ulicach, przystrojone migocącymi lampkami drzewa ciągnące się wzdłuż ulic. To wszystko sprawia, że i nam udziela się świąteczna atmosfera, którą wzniecamy we własnym domu. Jak przygotować się do świąt, by zdążyć na czas?

Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia?

fot. Anita Szot

Przede wszystkim trzeba na chwilę zatrzymać się w codziennej bieganinie i pomyśleć, co tak naprawdę będziemy świętować. Wielu z chrześcijan zapomina, iż adwent to czas oczekiwania na powtórne narodziny Jezusa Chrystusa. A być może jest to odpowiedni moment, aby zwolnić tempo życia, rozwinąć duchową sferę osobowości i zapoznać dzieci z tradycją. Oczywiście święta to także czas wspólnej radości, ucztowania w gronie najbliższych. To rodzinna atmosfera pozwala wspólnie świętować rocznicę przyjścia Mesjasza.

Religijny wymiar Bożego Narodzenia jest nadrzędny, ale nie jedyny. Piękne i warte kultywowania są obrzędy i tradycje na stałe przyjęte do naszej polskiej kultury. Jednym z nich jest obdarowywanie bliskich upominkami, które symbolizuje naszą miłość i stanowi formę przekazywania uczuć.

Zakupy trzeba zacząć jak najwcześniej, ponieważ im bliżej wigilii, tym sklepy są bardziej zatłoczone. Warto w domu przeanalizować co chcemy kupić i wstępnie obliczyć koszty, tak abyśmy nie byli niemiło zaskoczeni przy kasie. Grudzień to miesiąc zwiększonych wydatków, dlatego dobrze jest rozłożyć zakupy w czasie. W prezenty można zaopatrzyć się jeszcze w listopadzie. Jeżeli zamierzamy zakupić dekoracje świąteczne lub wystrój choinki, także zróbmy to z miesięcznym wyprzedzeniem.

Początkującej pani domu, najwięcej problemów przysparza ułożenie menu i ugotowanie posiłków. Jeśli nad serwowanymi potrawami zastanowimy się na początku grudnia, będziemy mogli kupić część potrzebnych artykułów, które nie wymagają szybkiego spożycia. Idealnie jest, gdy mamy kogoś do pomocy. Jedna osoba jedzie po zakupy, druga w tym czasie może np. umyć okna. Generalne sprzątanie domu przed świętami jest standardem.

Aby porządki były przeprowadzone sprawnie i efektywnie, potrzebne jest doświadczenie i dobra organizacja pracy. Pamiętajmy, aby porządkować pomieszczenia zaczynając od elementów położonych najwyżej. Naturalny zapach, niezmącony ostrą wonią chemicznych środków czyszczących uzyskamy stosując preparaty wytworzone z mieszanek octu, sody, soku z cytryny.

Podział obowiązków jest dobrym sposobem na sukces. Przy kupnie choinki wystarczy jedna osoba, druga w tym czasie gotuje potrawy świąteczne. Jednak w ubieranie drzewka warto zaangażować całą rodzinę. Jest to wspaniały czas na wspomnienia i opowieści o zwyczajach bożonarodzeniowych.

UWAGA!

Dzień wigilijny dla wielu osób jest dniem pracy, dlatego starajmy się wcześniej przygotować jak najwięcej. Dobra organizacja i pomoc najbliższych nam w tym pomoże i pozwoli ucztować przy suto zastawionym stole.

Co jeszcze robicie przed świętami? Czy zdążacie ze wszystkimi pracami przed świętami?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =