Jak ubrać choinkę?

Boże Narodzenie    
ocena

Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do Polski na przełomie XVIII i XIX wieku. Przywieźli go do nas niemieccy protestanci. Przystrojone drzewko przyjmowało się powoli. Aż trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę, że teraz nie wyobrażamy sobie bez niego Bożego Narodzenia. W święta pojawia się w każdym domu, a także w sklepach, biurach i na miejskich placach. Ubieranie choinki to dla większości z nas wielka przyjemność, ale czasem pojawia się zwątpienie.

Jak ubrać choinkę?

photoxpress.com

Zwątpienie ogarnia nas, kiedy na przykład okazuje się, że w tym sezonie modne są drzewka przystrojone w jeden albo dwa kolory. Na wierzchołku naszego drzewka nie powinniśmy wieszać już gwiazdy, bo na topie są aniołki itd. itd. Rzecz jasna możemy zafundować sobie małą odmianę i wymienić wszystkie bombki i łańcuchy. Możemy też przejrzeć ozdoby z poprzedniego roku i tylko dorzucić kilka nowych elementów.

Zacznijmy od światełek. One pojawiają się na choince pierwsze. Wielobarwne oświetlenie możemy wymienić na jeden kolor lampek albo na odwrót. W zmienionym świetle inaczej wyglądały będą wszystkie ozdoby. Kiedy światełka już wiszą, na drzewku zaczynamy wieszać bombki. Najlepiej zacząć od tych największych. Trzeba znaleźć dla nich odpowiednie gałązki, by były dobrze widoczne. Mniejszymi bombkami dekorujemy gałązki wokół.

Domowa choinka zyska sporo uroku kiedy obok bombek pojawią się ozdoby w kształcie grzybków, serc, dzwonków i aniołków. Na drzewku powinno pojawić się też coś słodkiego. Wystarczy trochę cukierków przywiązanych na nitkach. Różnorodność ozdób na choince ma swoje uzasadnienie w dawnych wierzeniach. Drzewka oświetlano, bo miało to bronić dostępu złych mocy. Anioły miały opiekować się domem, a dzwonki oznaczały dobre nowiny dla domu. Do przystrojonego takim ozdobami świerku pasuje też anielskie włosie i łańcuchy, które muszą opleść całe drzewo.

Wyjątkową choinką może być choinka zupełnie pozbawiona szklanych bombek i błyszczących ozdób. Zamiast tego możemy przystroić drzewko tym, co mamy w domu. Na zielonej choince pięknie zaprezentują się czerwone jabłka. Zamiast serc ze szkła możemy powiesić serca z piernika. Trochę ciastek, orzechów, papierowych łańcuchów i prawdziwych świec i nasza choinka będzie najbardziej oryginalna.

Jeśli jednak zdecydujemy się na całkowitą zmianę dekoracji na naszej tegorocznej choince, to musimy się zastanowić nad pomysłem na dekorację naszego drzewka. Możemy na przykład przystroić choinkę we wszystko, tylko nie w bombki. Szklane anioły, srebrne dzwonki do tego błyszczące kokardy na gałązkach i delikatny łańcuch utrzymany w podobnej kolorystyce.

Nasza choinka będzie wówczas wyjątkowo elegancka. Mniejsze drzewko, które na przykład będzie stało w pokoju dziecka, można ubrać w mniejsze bombki w kształcie Mikołajów, sań, grzybków i różnych zwierzątek. Do mniejszej choinki pasują małe drewniane ozdoby. W sklepach pojawiły się całe zestawy do kupienia.

Ubieranie choinki to przyjemność dla całej rodziny. Wspólnie przystrojone drzewko będzie podobało się wszystkim.

Jak duża jest Wasza choinka? Czym ją najczęściej ubieracie?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =