Zatem odsuwamy w kąt torebki na prezenty i wyruszamy w poszukiwaniu ciekawych sposobów na świąteczne opakowania prezenty.

Ręczniki, ubrania i inne miękkie przedmioty, które można uformować w wałek, wystarczy zawinąć w kolorową bibułę na kształt dużego cukierka. Kawałek opakowania musi być dłuższy niż zawartość, tak aby po obu stronach związać je wielkimi kokardami. Obdarowana osoba, będzie z pewnością zachwycona takim słodkim upominkiem.

Jeśli chcemy zapakować płaski przedmiot, taki jak np. płyta, cienka książka, ramka na zdjęcia, z kartonu składamy prostokątny folder. Najpierw przygotowujemy dwa prostokąty z bloku technicznego lub cienkiego kartonu. By opakowanie było efektowne, wybieramy figury w różnych kolorach. Trzeba pamiętać, by zachować proporcję w długości boków – 2:1. Kiedy prostokąty są przygotowane, układamy jeden na drugim, tak aby powstał krzyż. Środek będzie stanowił miejsce ułożenia prezentu. Cztery boki musimy złożyć w taki sposób jak zamyka się pudła. Powstałe opakowanie można udekorować pieczątkami z motywami świątecznymi.

Przedmioty niewymiarowe najłatwiej jest zapakować do torby. My jednak wybieramy dwa pudełka. Jedno zbliżone rozmiarem do naszego przedmiotu, drugie dużo większe. Do tego celu można użyć pudeł kartonowych zdobytych w sklepie, oklejonych papierem kolorowym lub barwnymi taśmami. Prezent pakujemy do mniejszego opakowania. Puste miejsca wypełniamy rozkruszonym styropianem lub pociętymi chusteczkami higienicznymi. Paczkę zamykamy, zaklejamy i wstawiamy do większego pudła. Wsypujemy do niego dużą ilość wspomnianych wcześniej chusteczek, tak aby przykryć karton z prezentem. Taką pakę szczelnie zamykamy i obwiązujemy szeroką wstążką. Ten sposób pakowania rozbawi zgromadzonych gości, a prezent dłużej pozostanie w ukryciu.

Szybkim sposobem pakowania jest obłożenie papierem pakunkowym. Aby choć trochę urozmaicić tą popularną metodę, można wykorzystać nie jedną, a kilka kolorowych wstążek do jednej paczki. Innowacja polega na tym, aby kolejne tasiemki wiązać jedna obok drugiej, przeplatając je przez siebie aż powstanie kratka.

Uwaga!

Pakowanie prezentów jest sztuką i warto w tę sztukę pobawić się choćby od święta. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z dekoracją opakowania, gdyż to sam podarunek i gest są tu najważniejsze.

Czy często wykonujecie upominki ręcznie robione? Gdzie szukacie inspiracji i instrukcji, jak je wykonać?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka?
Następny artykułJaki prezent dla dziewczyny na Mikołajki?

Anita Szot – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczyciel przedszkolny. Autorka cyklu artykułów o tradycjach świąt polskich publikowanych na łamach skierowanego do irlandzkiej Polonii „Życia w Irlandii”. W serwisie Spec.pl publikuje autorskie zdjęcia.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc oraz związana z nimi kultura. Ciągle zgłębiam wiedzę dotyczącą polskich i zagranicznych tradycji. Różnorodność kultur na świecie, ich wytwory, obyczaje i zachowania są dla mnie niezmiernie ciekawe i inspirujące.  W moim polu zainteresowania szczególne miejsce zajmuje polska obrzędowość ludowa, dlatego zajmuje się pisaniem porad w dziale Okoliczności. Uwielbiam też orientalne klimaty przesycone głębokimi barwami i unoszącym się zapachem pikantnych przypraw.

Oprócz pisania, zajmuje się także pracą z dziećmi przedszkolnymi i staram się nieustannie wdrażać je w zachowań prokulturowe. Krzewienie rodzimej tradycji oraz życie w poszanowaniu odmienności kulturowej to główne cele, jakie przyświecają mojej pracy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here