Jak zrobić ozdoby świąteczne na okno?

Boże Narodzenie    
ocena

Nieodłączną częścią świątecznego wystroju wnętrza jest przybranie okien w bożonarodzeniowe motywy. Jeśli jednak chciałabyś zastąpić węże świetlne subtelnymi ornamentami przeczytaj nasze propozycje, a być może znajdziesz coś dla siebie.

Jak zrobić ozdoby świąteczne na okno?

fot. Anita Szot

Wiszące Mikołaje, choinki czy gwiazdki to najczęściej wybierane kształty. Efektownie wygląda też rozwieszona girlanda, która dodatkowo roztacza przyjemną woń, pod warunkiem, że jest wykonana z naturalnego igliwia. Popularne są także lampki ułożone w daną formę, np. gwiazdę betlejemską czy dzwonek.

Drucikowe zawieszki

Będzie potrzebne:
miedziany drucik
brokat

Wykonanie:
Ozdoby z cienkiego i giętkiego drucika są bardzo lekkie, dlatego też z łatwością można je przewiązać tasiemką, którą następnie przyklejamy do szyby, framugi lub karnisza. Najprostszym kształtem będzie gwiazdka i choinka i to właśnie od tych motywów możesz zacząć. Kiedy zarys będzie gotowy pokryj drucik grubą warstwą brokatu i gotowe.

Witraże z bibuły

Będzie potrzebne:
prasowane bibuły w różnych kolorach świątecznych (złoty, czerwony, zielony, biały)
kolorowy blok techniczny
drukarka
szablon z wybranym motywem
klej
nożyczki
ołówek

Wykonanie:
W Internecie znajdź świąteczny szablon witraża, wybierz ten który najbardziej Ci się podoba i wydrukuj go. Jeśli nie masz dostępu do sieci, samodzielnie stwórz rysunek. Wydrukowany obrazek przenieś na kartkę z bloku technicznego i wytnij go. Pamiętaj, by wyciąć odpowiednie miejsca w środku Twojego witraża (przy trudno dostępnych miejscach wykorzystaj nożyk malarski). Wybierz pasujący kawałek bibuły i przyklej go po jednej stronie twardego zarysu, tak aby zwłaszcza na obwódce, cienka bibuła dobrze przylegała. Po całkowitym wyschnięciu, ozdoba jest gotowa do przyczepienia na okno.

Witraże malowane farbą do szkła

Będzie potrzebne:
farby do malowania na szkle
koszulka do dokumentów
kontur motywu, który nas interesuje

Malowanie farbami do szkła jest proste i przeznaczone dla wszystkich chętnych. Technika ta nie wymaga zdolności plastycznych, a jedynie staranności, dokładności i cierpliwości.

Wykonanie:
Najpierw należy wyszukać (lub samodzielnie narysować) kontur motywu, jaki Cię interesuje. Jeśli znajdziesz go w sieci, musisz wydrukować. Kartkę z zarysem włóż do koszulki. Z zestawu farb, wybierz czarną, która posłuży jako konturówka. Bardzo precyzyjnie odrysuj kontury na powierzchni folii. Po ukończeniu musisz poczekać, aż odrysowany zarys całkowicie wyschnie. Kiedy szkic będzie suchy, rozpocznij wypełnianie go kolorem. Ważne jest, aby kolory szczelnie wypełniały kontury, dotykając ich. Po ukończeniu kolorowania, które w zależności od wielkości motywu może być bardzo czasochłonne, odłóż gotowy rysunek na całą dobę. Dopiero po 24 godzinach, suchy witraż możesz powoli odkleić od koszulki i przykleić na szybę. Efekt przenikania światła przez przezroczyste farby jest przepiękny i  z pewnością przyciągnie uwagę niejednego gościa.

Macie jakieś inne pomysły na bożonarodzeniowe ozdoby okienne? Podzielcie się nimi z nami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =