Jak zrobić własnoręczne ozdoby choinkowe?

Boże Narodzenie    
ocena

Tradycja choinki sięga w Polsce XVIII wieku, kiedy to drzewka przystrajano jabłkami, orzechami i ozdobami wykonanymi z papieru i słomy. Każdy z rekwizytów miał swoje symboliczne znaczenie, dlatego też starannie dobierano ozdoby. Choinka jako pamiątka rajskiego drzewa, zagościła na stałe w polskich domach i stanowi nieodłączny element Bożonarodzeniowego wystroju.

Jak zrobić własnoręczne ozdoby choinkowe?

fot. Anita Szot

Obecnie, źródłowa symbolika rekwizytów została wyparta przez ich walory estetyczne. Popularne bombki można zmienić na samodzielnie wykonane ozdoby, które będą oryginalne, a wykonawcom przysporzą chwile dobrej zabawy.

Do wykonania przedstawionych zawieszek zaproś całą rodzinę, zwłaszcza dzieci, gdyż ozdoby są łatwe do zrobienia i nie wymagają  dużo czasu.

1. Aniołek z papierowego talerza

Będzie potrzebne:
papierowy talerz
nożyczki
ołówek
taśma klejąca lub mocny klej
pastele, tasiemka

Wykonanie:
Na papierowym papierze narysuj linie tak jak na rysunku 1. Przetnij wzdłuż linii, miejsce zakreskowane zostanie wycięte. Wewnątrz mniejszego kółka narysuj twarz anioła, nad głową rozetnij tak, jak pokazuje krótka linia (rys. 2)
Udekoruj sukienkę pastelami i połącz jej brzegi ze sobą, używając taśmy klejącej. Za pomocą ozdobnej tasiemki powieś aniołka na choince.

2. Gwiazda betlejemska

Będzie potrzebne:
twardy papier w połyskującym kolorze lub biały blok techniczny i brokat
nożyczki
ołówek
taśma klejąca

Wykonanie:
Z połyskującego papieru wytnij duże koło (średnica figury musi być większa niż średnica choinki licząc od strony czubka). Ołówkiem naszkicuj na nim spiralną linię, wzdłuż której wykonaj nacięcie. Powstanie „zakręcony wąż”, który będzie oplatał naszą choinkę. Z pozostałego papieru wytnij gwiazdę i przyczep do niej koniec ze środka naszej spirali. Dekorację umieść na czubku choinki, tak aby swobodnie opadała w dół, oplatając drzewko.

3. Błyszczące bombki

Będzie potrzebne:
styropianowe kule (do kupienia w sklepach z ozdobami)
prażony popcorn
gorący klej (w pistolecie)
kolorowa wstążka
jasny brokat w sprayu

Wykonanie:
Do kuli ze styropianu przyklej tasiemkę, która będzie służyć za uchwyt. Następnie, używając gorącego kleju, przyklej kawałki popcornu białą stroną na zewnątrz. Postaraj się dokładnie zakryć całą powierzchnię kuli. Przyciśnij popcorn przez chwilę, by klej zastygnął. Na uchwycie, tuż przy kulce zawiąż starannie kokardkę z pozostałej części wstążki. Na koniec, użyj brokatowy spray, aby ukończyć białą kulę.

Jakie ozdoby na choinkę będziecie wykonywać? Jak duża jest Wasza choinka?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =