Jest to potrawa równie znana, lubiana i tradycyjna, co makowiec czy kutia. I choć nie jest podawana w każdym domu, niemal wszyscy o niej słyszeli, a na pewno byli ciekawi, jak się ją robi, z jakich składników oraz, co najważniejsze, jak smakuje. Dlatego nie pozostawiając dłużej nikogo w niepewności, podaję przepis na wigilijne kluski z makiem.

30 dag maku (najlepiej gotowego do wypieków, prosto z puszki, z dodatkiem rodzynek)
30 dag makaronu krajanki lub łazanek
pół szklanki miodu
2 szklanki bakalii (rodzynki, migdały, figi, orzechy i daktyle)
2 łyżki masła
półtora litra mleka
1 opakowanie cukru waniliowego

Na samym początku należy przygotować mak, szczególnie jeżeli kupujemy surowy i konieczne jest jego ugotowanie. Należy więc zalać go wrzącą wodą i gotować pod przykryciem do uzyskania miękkości. Następnie należy go odcedzić, a kiedy lekko przestygnie – zmielić przynajmniej dwa razy. Kupując mak w puszcze, omijamy wszystkie te czynności, co znacznie skraca czas przygotowania potrawy.

Bakalie trzeba dokładnie opłukać i osuszyć, a następnie wymieszać je z makiem, miodem i cukrem waniliowym. Makaron ugotować według przepisu na opakowaniu i – pod koniec – wymieszać z masłem i makiem. Tak przygotowany makaron z makiem, czyli tradycyjne kluski z makiem, stanowi prawdziwie zimowy deser.

Znacie inny przepis na kluski z makiem? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKarp wigilijny – przepis
Następny artykułKonfitura z wiśni – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here