Sos z suszonych grzybów - przepis

Boże Narodzenie    
ocena

Wczesną jesienią możemy wybrać się do lasu i zebrać grzyby. Grzyby dodają smaku wielu potrawom. Nie mają żadnych właściwości dla naszego organizmu, ale ich smak możemy zachować na zimę susząc je lub marynując w słoikach.

Sos z suszonych grzybów - przepis

sxc.hu

Z suszonych grzybów, nawet w środku mroźnej zimy, można zrobić sos.

Będzie potrzebne:

30 g masła,
30 g mąki,
400 ml ciemnego wywaru (najlepiej z grzybowej kostki rosołowej),
30 g suszonych grzybów: prawdziwków, podgrzybków, kozaków,
cebula,
125 ml śmietany,
łyżeczka soku z cytryny,
cukier, sól, pieprz.

Suszone grzyby są twarde, sztywne. Dlatego najpierw musimy je namoczyć. Grzyby zalewamy 125 ml wody i moczymy przez 30 minut. Cebulę w tym czasie obieramy, przekrawamy na pół i, kładąc ją środkiem do dołu, zrumieniamy nad ogniem lub na płycie ochronnej. Taką cebulę studzimy, kroimy w piórka,  dodajemy do grzybów.

Grzyby gotujemy razem z cebulą w wodzie, w której grzyby się moczyły przez kolejne 30 minut. Gdy grzyby będą już miękkie wywar przecedzamy i studzimy, grzyby natomiast wyciągamy i kroimy w paseczki. Teraz robimy zasmażkę z mąki. Można zrobić sos tylko na śmietanie, kwestią gustu jest, który wybierzemy. Mąkę wsypujemy na suchą patelnię i przyrumieniamy, wtedy dodajemy do niej masło, mieszamy i dodajemy jednym płynnym ruchem wywar. Pamiętajmy, żeby cały czas energicznie mieszać sos, żeby zapobiec powstawaniu grudek, o które nietrudno przy mącznych sosach. Do sosu powstałego z zasmażki dodajemy pokrojone grzyby i, cały czas mieszając, gotujemy sos około 10 minut.

Po zdjęciu z ognia doprawiamy sos przyprawami, sokiem z cytryny oraz śmietaną. Mieszamy i podajemy. Najlepiej smakuje z kaszą, ewentualnie z ziemniakami, ryżem lub chlebem. Może być samodzielnym daniem lub dodatkiem do mięs.

Znacie inny przepis na sos z suszonych grzybów? Podzielcie się nim w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =