Budowa domu metodą szkieletową

Budowa domu    
ocena

Technologię szkieletową budownictwa domków jednorodzinnych należy rozumieć w dwóch aspektach. Technologia szkieletowa jest popularna zarówno w budownictwie przemysłowym i wielorodzinnym, obecnie coraz popularniejsza przy budowie domów jednorodzinnych o konstrukcji szkieletowej. Na czym polega ta technologia i czym różnią się jej rodzaje?

Budowa domu metodą szkieletową

photoxpress.com

1. Dwa aspekty technologii szkieletowej

- Pierwszy z nich to technologia składająca się ze słupów i stropów żelbetowych oraz belek i podciągów bez wykonywania ścian zewnętrznych jako nośnych. Spotykana raczej w budownictwie wielorodzinnym i przemysłowym, tj. hale żelbetowe, biurowce, pawilony handlowe.

- Kolejnym rodzajem budownictwa szkieletowego jest wykorzystanie do zrobienia szkieletu stali i drewna. W przypadku wykorzystania stali jako szkieletu nośnego wykorzystywane jest tylko i wyłącznie w budownictwie przemysłowym.

2. Jak się buduje „kanadyjczyka”?

Czytelnika tego artykułu z pewnością interesuje raczej technologia szkieletowa, w której szkielet zostaje wykonany z drewna. Technologia szkieletowa przywędrowała do Europy zza oceanu, skąd nazwę wzięła od domów wznoszonych w konstrukcji szkieletowej (tzw.  kanadyjczyki). Czytając to, można by zarzucić brak profesjonalizmu, ponieważ w Polsce rozpowszechniony był jeszcze jeden system budownictwa szkieletowego (wynalazek typowo europejski) w postaci domów szachulcowych, szczególnie popularnym na Dolnym Śląsku.

Domy o konstrukcji szkieletowej drewnianej, które przywędrowały do nas z USA w przybliżeniu zostały wykonane w następujący sposób:

- Konstrukcję szkieletową stanowią belki drewniane ( konkretnie krawędziaki) usztywniane poziomo poprzeczkami drewnianymi zarówno ścian jak i stropów, między którą upychana jest wełna mineralna stanowiąca ocieplenie domu z zewnątrz osłonięta płytami OSB. Wewnątrz budynku najczęściej wełna jest ukryta za płytami gipsowo-kartonowymi.
- Na warstwę płyt OSB nakładana jest zawsze folia paroprzepuszczalna od strony zewnętrznej, natomiast od wewnętrznej strony budynku folia paroiozlolacyjcna, chroniąca wełnę przed zawilgoceniem.
- Podobnie wykonywane są stopy w takim domu szkieletowym. Spód stropu (tzw. sufit) wykonuje się wykorzystując do tego ruszt stalowy, do którego przykręcane są płyty gipsowo-kartonowe. Przed ich przykręceniem zakłada się folię paroiozolacyjną. Przestrzenie pomiędzy belkami stropu wypełniamy wełną mineralną. Na górną powierzchnię belek przytwierdzamy płyty OSB, które stanowią I warstwę podłogi.
- Ściany i dach wykańcza się tymi samymi materiałami, co w przypadku technologii murowanej – począwszy od gontów bitumicznych, skończywszy na dachówce. Dla ścian – począwszy od sidingu drewnianego, a skończywszy na ociepleniu metodą lekką mokrą z wykorzystaniem styropianu  i nałożeniu tynku.

3. Charakterystyczne cechy domku drewnianego o konstrukcji szkieletowej

Posadowienie budynku wymaga zastosowania tzw. lżejszych fundamentów, czyli fundamentów, które mają mniejszą nośność, ponieważ dom w konstrukcji szkieletowej jest dużo lżejszy od domu wznoszonego w technologii murowanej. Ławy fundamentowe nie wymagają zbrojenia, chyba że w projekcie zaznaczono inaczej. Zawsze należy stosować się do projektu konkretnego rozwiązania.

Fundamenty pod ten dom są zatem znacznie tańsze i prostsze w wykonaniu. W takim fundamencie możemy normalnie wykonać pełne podpiwniczenie (w technologii murowanej ze względu na działanie wilgoci) z garażem i pomieszczeniami gospodarczymi.

Technologia szkieletowa wymaga większej staranności i dokładności wykonania.

Czas wykonania takiego domu w stanie gotowym jest 3 razy krótszy niż domu w technologii murowanej. Nie oznacza to, że domy w konstrukcji szkieletowej są gorsze czy mniej trwałe. Niski koszt wykonania takiego domu oraz szybkość jego wykonania są dużymi zaletami tej technologii. Warto wspomnieć, że wykończony dom wykonany w tej technologii jest dla laika nie do odróżnienia od domu wykonanego w technologii murowanej.

Jaką techniką będzie budowany Wasz dom? Skąd ten wybór?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =