Dom czy mieszkanie?

Budowa domu    
ocena

Kilka lat temu dylemat - budować dom czy kupować mieszkanie - praktycznie nie istniał. Ceny mieszkań były znacznie niższe, a budowa domu była właściwie nieosiągalna dla statystycznego Kowalskiego. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Sześć dziesięciometrowe mieszkanie w Krakowie do koszt rzędu trzystu pięćdziesięciu tysięcy, podobnie ceny przedstawiają się we Wrocławiu, czy Trójmieście. Najgorsza sytuacja ma miejsce w Warszawie. Ceny metra kwadratowego wzrosły do horrendalnych kwot. Za sześćdziesiąt metrów własnego M4 zapłacimy najmniej czterysta tysięcy, i to na rynku wtórnym. Zakup działki i budowa domu za podobne pieniądze jest jak najbardziej realna.

Dom czy mieszkanie?

sxc.hu

Nie da się w sposób ostateczny stwierdzić, która opcja jest bardziej opłacalna. Zwłaszcza, że cena jednego i drugiego jest raczej podobna. Wszystko więc zależeć będzie od naszych potrzeb, możliwości finansowych a także cierpliwości. Zakup mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego, polega na znalezieniu odpowiedniego lokum, złożeniu wniosku kredytowego, dokonaniu wyceny, przedstawieniu odpisu z księgi wieczystej. Po załatwieniu formalności kredytowych, i przelaniu gotówki na nasze konto, podpisujemy umowę kupna sprzedaży z byłym właścicielem (jeśli kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym), lub z deweloperem (jeśli kupujemy na rynku pierwotnym, czyli nowo wybudowany blok). Inaczej kwestia przedstawia się przy kupowaniu nieruchomości, przy których kolokwialnie mówiąc „nie została jeszcze wbita łopata” czyli będących w budowie. Po pierwsze takie mieszkanie będzie nieco tańsze, po drugie kredyt na jego zakup będzie wypłacany w transzach, po przedstawieniu przez dewelopera dokumentacji potwierdzającej zakończenie kolejnych prac budowlanych. Wprowadzając się do mieszkania w zbiorowym budownictwie, musimy się liczyć z obecnością sąsiadów. Ci nie zawsze będą dla nas uprzejmi i nieuciążliwi. Nie musimy się za to martwić przeróżnymi drobnostkami związanymi z utrzymaniem standardu mieszkania. Wywóz śmieci, prace remontowe typu wymiana kaloryferów, okien, naprawy hydrauliczne, czy instalacji gazowej, będą w gestii spółdzielni, za odpowiednią opłatą wliczoną w czynsz. Mieszkanie może się okazać uciążliwe, zwłaszcza kiedy kupimy je na rynku wtórnym i trzeba będzie dokonać kosztownych remontów. Obecnie żaden bank nie udzieli nam kredytu na 100% wartości naszej nieruchomości, nie ma więc mowy o uzyskaniu dodatkowych środków przeznaczonych na remont.

Dom to marzenie prawie każdego. Piękny mały lub duży, z kominkiem, z ogrodem, w którym będziemy mogli bawić się z dziećmi, czy urządzać grille dla przyjaciół. Ponieważ obecnie ceny mieszkań i domów są zbliżone, wielu z nas decyduje się na budowę. Tutaj jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość i znać wszystkie mankamenty takiego rozwiązania. Po pierwsze kredyt budowlany przysporzy nam znacznie więcej formalności. Standardowe jakie mamy podczas zakupu mieszkania, plus wszystkie te których trzeba będzie dokonywać podczas budowy. Kredyt budowlany jest wypłacany w transzach. Budowa trwa średnio przez  dwa lata. Przez ten okres nadal będziemy musieli mieszkać kątem u rodziców, czy wynajmować mieszkanie. Niektóre banki odraczają moment spłaty do chwili zakończenia budowy, w większości jednak trzeba będzie regulować raty od chwili wypłaty pierwszej transzy. Budowa jest przedsięwzięciem bardzo trudnym. Trzeba będzie kupić projekt budowlany,dopilnować ekip, kupować materiały szukając najtańszych, rozliczać się z bankiem z wykonanych już prac przed otrzymaniem kolejnej transzy. Po zakończeniu budowy odwiedzić kilka urzędów w celu „zalegalizowania” naszego domu. Zapłacić za inspekcję budowlaną która odda budynek mieszkalny do użytku. Podpiąć w elektrowni prąd, gaz u usługodawcy który go dostarcza, wodę. Przygotowując sobie ogólny plan wydatków, trzeba dodać do nich co najmniej 30% kwoty. Wiele osób które zdecydowało się na budowę, pod jej koniec orientuje się że braknie im pieniędzy.

Dom to wspaniała rzecz, każdy powinien go mieć wraz z synem i drzewem. Podobno. Jednak są pewne mankamenty. Zakup działki w centrum miasta jest właściwie niemożliwy, a jeśli tak to będzie nieosiągalny z tytułu ogromnej ceny ara. Kupujemy więc działkę pod miastem. Czas dojazdu do centrum miasta biorąc pod uwagę wiecznie zakorkowane obwodnice, może zabrać nam nawet dwie godziny. Ta niedogodność mimo to jest bagatelizowana przez osoby, które wynagradzają ją sobie weekendami we własnym ogrodzie. Warto też dodać, że wszystkie naprawy czy kwestie organizacyjne w domu, będziemy musieli załatwić sobie sami. Inaczej niż w przypadku spółdzielni mieszkaniowej. Trzeba będzie samemu zorganizować sobie wywóz śmieci, dokonywać napraw instalacji, jednym słowem czeka nas większa odpowiedzialność. Koszty utrzymania domu mogą być przybliżone do tych związanych z miesięcznymi opłatami za mieszkanie. Całego zamieszania związanego z budową możemy uniknąć kupując dom już stojący. Jednak jego cena po pierwsze może okazać się wyższa, po drugie skazani jesteśmy na projekt który już został zrealizowany.

Tak jak pisałam wyżej dylemat dom czy mieszkanie sprowadza się jedynie do naszych potrzeb, możliwości organizacyjnych, do naszej przedsiębiorczości i tego co uznajemy za wygodę.

A Wy co preferujecie? Dom czy mieszkanie? Czekam na Wasze komentarze.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =