Gdzie zrobić garderobę? Pomysły

Budowa domu    
ocena

W projektach domów inwestorzy z pewnością spotkają gotowe pomieszczenia, które projektant przeznaczył na garderobę. Zazwyczaj jest ona usytuowana w tzw. przestrzeni intymnej domu, blisko sypialni. Co jednak, gdy w mieszkaniu nie ma oddzielnego pomieszczenia lub nie przewidziano garderoby?

Gdzie zrobić garderobę? Pomysły

photoxpress.com

W takiej sytuacji sami musimy ją zaprojektować. Warto skorzystać z poniższych praktycznych uwag:

1. Wykorzystaj zbędną przestrzeń w domu

Najlepiej wykorzystać pomieszczenie słabo zagospodarowane, które nie jest wykorzystywane i jednocześnie dostępne dla wszystkich domowników. Może to być pusty, niewielki pokój, część długiego przedpokoju czy poddasze użytkowe. Także duże pomieszczenie (np. wielka sypialnia, która nie jest w pełni wykorzystywana, zbyt duży pokój) może częściowo posłużyć za garderobę. W takim wypadku można wydzielić część pokoju ścianką działową z płyt gipsowo-kartonowych. Nie musimy stworzyć oddzielnego pomieszczenia, ścianka działowa może tworzyć swoisty parawan, może to być ścianka wysoka jedynie na około 1,7 m, zakończona blatem na którym można poustawiać przybory kosmetyczne czy puzderka na kobiece drobiazgi. Miejsca nietypowe, wnęki w kształcie litery „u” również można wykorzystać na garderobę.

Garderoba powinna być dobrze wentylowana, dlatego warto sprawdzić czy nie można w niej zainstalować dodatkowej kratki wentylacyjnej i drzwi zapewniających przepływ powietrza. Ściany w pomieszczeniu wyznaczonym na garderobę powinny być możliwie gładkie, gdyż zapobiega to osadzaniu się dużych ilości kurzu. Okno w garderobie jest potrzebne, lecz nie niezbędne. Na takim oknie powinniśmy umieścić roletę, która zapobiegnie płowieniu niektórych ubrań w wyniku działania promieni słonecznych. Na poddaszach polecam w garderobie wykonanie świetlików.

garderoba planyphotoxpress.com

2. Sprawdź, czy przestrzeń pod schodami jest wykorzystana

Przestrzeń pod schodami również może posłużyć za garderobę. Dobór odpowiednich mebli (drzwi przesuwnych do szaf) oraz oświetlenia (świetlówki, przeszklone szafy) mogą dodatkowo wyglądać bardzo efektownie. Zazwyczaj pomieszczenia pod schodami nie są wykorzystywane i przez to można je uznać za niefunkcjonalne. Odpowiednie meble i aranżacja takiej wnęki nada się z pewnością na garderobę. Dostępne w sklepach moduły półek i szafek z pewnością pomogą nam w zagospodarowaniu wnętrza. W takiej wnęce warto zastosować składane drzwi.

3. Przedpokój można efektowniej wykorzystać

Często duży korytarz zostaje zapełniony zbędnymi bibelotami i wielkim lustrem. Jest to dobre miejsce na garderobę dla całej rodziny, gdyż wszyscy domownicy mają świetny dostęp do niej. W przedpokoju warto zastosować szafę z przesuwnymi drzwiami, które zajmują znacznie mniej miejsca. Warto poszukać szafy z zmontowanymi szczotkami uniemożliwiającymi przenikanie kurzu do wnętrza.

4. Ciasne mieszkanie – czy oznacza konieczność rezygnacji z garderoby?

Niekoniecznie, gdyż w mieszkaniu i tak potrzebne nam będą odpowiednie meble na odzież. Takie meble w systemie modułowym powinny zajmować całą ścianę i sięgać sufitu, gdyż w ten sposób maksymalnie wykorzystamy niewielką przestrzeń. Aby ściana zasłonięta meblami niemal w całości nie była zbyt przytłaczająca dla mieszkańców można zasłonić ją np. sprytnym parawanem, który można wykonać samodzielnie. Parawan z płyt wiórowych będzie lekki i jednocześnie można stworzyć z niego 3 częściowy segment, połączony zawiasami. Chodzi o to, aby zaburzyć prostą linię mebli przylegających do ściany. Na powierzchni takiego parawanu można nakleić nasze ulubione zdjęcie (polecam w kolorze czarno-białym), które naklejamy na całą powierzchnię parawanu, dopasowując części zdjęcia do np. 3 części parawanu.

Macie u siebie garderobę? Jeśli tak - gdzie zdecydowaliście się ją zrobić? Dajcie znać!

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =