Jakie ogrodzenie wybrać?

Budowa domu    
ocena

Wybór ogrodzenia często zelży od tego, z jakim sąsiedztwem mamy do czynienia i jakie funkcje powinno nasze ogrodzenie spełnić. Możemy przy jego pomocy zabezpieczyć posesję i zapewnić ochronę gości przed psem, który pełni rolę strażnika. Oprócz tego może ono być ładnym uzupełnieniem domu, świadczącym o pewnym standardzie życia jego mieszkańców. Poszczególne rodzaje ogrodzenia posiadają pewne wady i zalety, które należy poznać przed podjęciem decyzji o montażu takiego typu ogrodzenia.

Jakie ogrodzenie wybrać?

pixabay.com

1. Ogrodzenia drewniane

Pierwszym typem ogrodzenia, bardzo estetycznym jednakże mało funkcjonalnym są ogrodzenia drewniane. W większości przypadków mają one raczej funkcję dekoracyjną, niż zabezpieczająca przed wtargnięciem osób niepożądanych na naszą posesję. Jest ono łatwe do sforsowania. Składa się ono ze słupków drewnianych wbitych w ziemię, zaś przęsła tych ogrodzeń są wykonywane w różny sposób, np. z ciętej nieheblowanej deski. Im bardziej drzewo jest krzywe, tym lepiej. Takie ogrodzenie zabezpiecza się lakierem (najczęściej bezprawnym), aby oddać naturalny kolor drewna.

Pasują one do domków rekreacyjnych bądź drewnianych, stanowiąc dopełnienie drewnianej architektury. Można je stosować oddzielając na posesji segmenty działki o innym przeznaczeniu (np. ogródek warzywny, altana, plac zabaw dla dzieci itp.).

ogrodzenie photoxpress.com

2. Ogrodzenia murowane

Kolejnym typem ogrodzenia są ogrodzenia murowane ze słupkami murowanymi i przęsłami z podmurówką betonową wykonane z klinkieru, kamienia naturalnego. Przęsła między słupkami wykonywane są z kutych krat, ewentualne ze sztachet ozdobnych drewnianych. Ich cena jest w dużej mierze jest uzależniona od wybranego materiału do jego wykonania i pracochłonności jego wykonania. Im bardziej udziwnione kształty słupków, rodzajów przęseł – tym wyższa cena.

Murowane ogrodzenia z kamienia bez przęseł, tzw. lita ściana –  wykonane są albo z kamienia łupanego, ewentualne z pustaków, obłożonych kamieniem. Ogrodzenia murowane poza tym, iż są estetyczne, pełnią podstawową funkcję – utrudniają wejście na posesję niepożądanym osobom.

3. Ogrodzenia siatkowe

Kolejnym rozwiązaniem, tanim i bardzo funkcjonalnym są ogrodzenia siatkowe. Na słupkach wykonanych z rur stalowych lub profili zamkniętych rozciąga się siatkę i następnie naciąga się ją. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze, a przy tym bardzo funkcjonalne. Stosuje się różne wysokości siatki i jej różne rodzaje.  Ma ono jedną wadę – jest mało estetyczne.

4. Ogrodzenia systemowe

Są one wykonywane z prefabrykoanych elementów betonowych produkowanych całościowo, łącznie z przęsłami i słupkami. Powyższy typ ogrodzenia systemowego ma jedną wadę: z reguły faktura ozdobna jest tylko z jednej strony ogrodzenia, druga strona ogrodzenia pozostaje równa i krótko mówiąc niezbyt ładna. Są to ogrodzenia dość ciężkie i wysokie. Ich wysokość można podnosić dowolnie, przy zastosowaniu odpowiednich słupków. Można je pomalować farbą do betonu na dowolny kolor.  Są bardzo szczelne i znakomicie pełnia swoją funkcję. Ciężkie przęsła nieco mogą utrudniać ich montaż.

Drugim typem ogrodzeń systemowych są ogrodzenia panelowe, gdzie cokół oraz spód słupka jest wykonany z betonu, a słupki i przęsła – panele, wykonane są ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Ogrodzenia panelowe są lekkie, szybkie w montażu. Idealnie nadają się do ogrodzenia stałego i tymczasowego, gdyż są łatwe w demontażu. Panele wykonane są ze zgrzewanego drutu, w tych systemach dostępne są również bramy ogrodzeniowe przesuwne, sterowanie na pilota, furtki itp. Niestety estetyką nie grzeszą.

Na które ogrodzenie się zdecydujecie? Co Was przekonuje do takiego wyboru?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Miałem przez długi czas zwykłą siatkę, teraz zamieniłem to właśnie na klinkierową podmurówkę z przęsłami stalowymi. Wygląda to świetnie, całkiem jak kute a nie trzeba mówić, że wyszło dużo taniej :) Ogrodzenie, do tego brama dwuskrzydłowa, wszystko kupiłem w firmie Ogro z Niemodlina. Chyba nawet na ich www są fotki mojego ogrodzenia ;)

~ Grzesiek / 2016-06-17 08:14:24
oceń komentarz: (0) (0)