Jakie ogrzewanie do domu?

Budowa domu    
ocena

Dostępność na rynku wielu rodzajów systemów grzewczych jest bardzo duża, jednak zazwyczaj decydującym elementem przy wyborze określonego sytemu jest cena. Ogrzewanie tradycyjne jest systemem zdecydowanie najtańszym i w nie ocieplonym czy słabo ocieplonym domu – jedynym, który poradzi sobie z jego ogrzaniem. O wyborze czy zmianie systemu ogrzewania można pomyśleć dopiero wówczas, gdy nasz dom jest naprawdę dobrze zaizolowany termicznie i nie ma w nim mostków termicznych.

Jakie ogrzewanie do domu?

pixabay.com

1. Ogrzewanie tradycyjne (wysokotemperaturowe)

Ogrzewanie tradycyjne, dzięki możliwości wyboru wielu rodzajów grzejników jest ogrzewaniem bardzo wydajnym, lecz mało ekonomicznym. Zużywa dużo energii do wypełnienia systemu wodą, lecz znacznie szybciej reaguje na zmiany temperatury niż inne systemy grzewcze. Poza tym jest proste i znacznie tańsze w montażu. Dostępne są różne rodzaje kotłów C.O. na palia stałe wyposażonych w regulatory temperatury, podajniki i inne elektroniczne udogodnienia. Sterowanie takim piecem pozwala na uzyskanie odpowiedniej temperatury i samoczynne dozowanie paliwa.

2. Ogrzewanie niskotemperaturowe i jego warianty

Gdy mamy nowy lub doskonale ocieplony dom, możemy wówczas zdecydować się na ogrzewanie niskotemperaturowe w którymś z jego wariantów. O ogrzewaniu podłogowym i ściennym już pisałem, wskazując na ich wady i zalety.

W tym artykule chciałbym zająć się bardziej szczegółowo systemem, o którym dotychczas zaledwie wspominałem – mowa tutaj o ogrzewaniu nadmuchowym. Spełnia ona poza ogrzewaniem dodatkowe funkcje:
- wentyluje powietrze
- nawilża je i jonizuje
- latem schładza powietrze pełniąc rolę klimatyzatora

Ogrzewanie nadmuchowe działa bezpośrednio – nagrzewa powietrze, które na skutek cyrkulacji nagrzewa pomieszczenia. Jest to bardzo wydajny system, gdyż działa bezpośrednio – nie korzysta z grzejników, wody (ogrzewanie tradycyjne)  czy podłogi i ścian (ogrzewanie podłogowe, ścienne), które pośrednicząc w przekazywaniu ciepła pochłaniają jego część. Kratki nadmuchowe są przy tym bardzo estetyczne – można je umieszczać w podłodze, suficie, czy na ścianach rezygnując z grzejników i dowolnie aranżując dzięki temu wnętrze pomieszczeń. Nie występuje przy tym rozwiązaniu ryzyko korozji elementów systemu składającego się z tradycyjnych rur czy grzejników.

System nagrzewania powietrza dodatkowo nawilża samoczynnie powietrze (jest to funkcja automatyczna, nie wymaga kontroli z naszej strony) – zapewniając komfort mieszkańców, gdyż jak wiadomo suche powietrze w mieszkaniu podrażnia śluzówki dróg oddechowych i jest kłopotliwe dla alergików.

Można podłączyć do takiego ogrzewania w każdej chwili moduł odpowiedzialny za klimatyzację, którą można z powodzeniem stosować do obniżenia temperatury pomieszczeń.

Takie ogrzewanie z powodzeniem można dopasować do kondensacyjnego pieca gazowego czy nawet kotła C.O. na paliwa stałe. Cały system składa się z systemu kanałów wywiewnych, kratek nadmuchowych, pieca nadmuchowego lub pompy ciepła, zewnętrznego podłączonego do systemu klimatyzatora z pompą ciepła, nawilżacza, parownika, kanałów wentylacji oraz filtrów powietrza.

Pełna automatyzacja tego systemu jest bardzo wygodna, lecz wpływa na bardzo wysoką cenę montażu takiego systemu oraz koszty jego serwisowania i utrzymywania. Jest to czynnik najważniejszy, gdyż nie każdego inwestora stać na taki system ogrzewania. Co prawda producenci kuszą niższym kosztami ogrzewania, lecz przy cenie całego systemu te potencjalne „oszczędności” są wprost śmieszne.

3. Ogrzewanie domu kominkiem z systemem nadmuchu i płaszczem wodnym

Jeżeli jesteśmy właścicielami niewielkiego domku (o powierzchni użytkowej do 100m2) możemy z powodzeniem zastosować do ogrzewania domu kominek obok ogrzewania tradycyjnego, a nawet zamiast takiego ogrzewania.

W tym celu możemy zdecydować się na system ogrzewania znany jako DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza). Polega ono na tym, że ciepło z kominka jest wykorzystane do ogrzewania całego domu i systemem kanałów rozprowadzone do wszytkich pomieszczeń w domu.

Zalet takiego systemu jest wiele – przede wszystkim jest to ekonomiczne rozwiązanie (zwłaszcza gdy mamy możliwość zaopatrywania się w duże ilości drzewa). Kominek zużywa znacznie mniej paliwa stałego (drewna) niż kotły tradycyjnego systemu grzewczego na paliwa stałe, zaś drewno jest znacznie tańsze niż gaz.

Poza tym takie ogrzewanie jest ekologiczne, zaś spaliny powstające z drewna zawierają  mniej szkodliwych substancji chemicznych. Poza tym wkłady kominkowe są bardzo ładne i modne, a zastosowanie do nich płaszcza wodnego pozwoli na wykorzystanie tego ciepła do ogrzania wody do kąpieli w zbiorniku. Wielkość zbiornika dobiera się do mocy wkładu kominkowego.

Poza tym wkład kominkowy może współpracować bez problemu z tradycyjną instalacją C.O. złożoną z rur i grzejników.

Do którego wariantu ogrzewania się skłaniacie? Co Was do niego przekonuje?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Kominki są dobre, ale jako ciekawostka, dodatek. Codzienne palenie w nim to mordęga jednak. Taki kocioł zgazowujący będzie bardziej ekologiczny i bardziej bezobsługowy, a koszta takich też nie są teraz jakieś szczególnie duże.

~ arsen / 2015-08-06 21:22:02
oceń komentarz: (0) (0)

Podobnie rzecz się ma, w przypadku instalacji gazowych, z kotłami kondensacyjnymi np. junkersa, które znacznie potaniały i też są od dawnych gazowych dużo bardziej ekologiczne (no i dużo bardziej ekonomiczne w utrzymaniu).

~ Lekky / 2015-08-27 17:40:18
oceń komentarz: (0) (0)