Na czym polega odbiór mieszkania?

Budowa domu    
ocena

Nie wszyscy decydują się na budowę własnego domu czy kupno mieszkania na rynku wtórnym, niektórzy wolą zapłacić za lokal wybudowany przez firmę deweloperską. Jeżeli zostaliśmy już właścicielami nowego mieszkania lub domu, to czeka nas odbiór lokalu. Jest kilka wskazówek zgodnie z którymi trzeba go dokonać aby nie zostać oszukanym.

Na czym polega odbiór mieszkania?

sxc.hu

1. Odbiór mieszkania powinien odbyć się w ciągu dnia – kiedy widać wszystkie nierówności czy usterki. Powinniśmy też go przeprowadzić po pracy lub w czasie wolnym, kiedy jesteśmy spokojni i nie myślimy o obowiązkach zawodowych lub domowych.
2. Możemy skorzystać w tym celu z usług inspektora nadzoru budowlanego. Wbrew pozorom nie jest to duży wydatek, a mamy pewność, iż odbiór będzie przeprowadzony profesjonalnie.
3. Jeżeli dokonujemy go jednak sami udajmy się do lokalu wyposażeni w: miarkę, kątownik, poziomicę oraz projekt mieszkania.
4. Oglądając ściany należy zwrócić uwagę, czy są proste, a ich powierzchnia równa oraz czy na tynku nie ma pęcherzy powietrza.
5. Również drzwi balkonowe oraz okna powinny być sprawdzone pod kątem wszelkich usterek.
6. Podłoga powinna równa (sprawdzisz to za pomocą poziomicy).
7. Drzwi nie powinny być porysowane, powinny swobodnie się otwierać. Z kolei ich szczelność sprawdzić można wkładając kawałek papieru między skrzydło drzwi a ościeżnicę. Jeżeli, mimo zamknięcia, wyciągniesz papier, to dowód iż są nieszczelne.
8. Aby sprawdzić działanie instalacji elektrycznej należy podłączyć oprawki do drutów, a po wkręceniu żarówek należy zapalić wszystkie światła.
9. Zwróć również szczególną uwagę na to, jak położona jest glazura.
10. Szczególnej troski wymaga obejrzenie elementów, które były zamontowane oddzielnie jak: wanna, umywalka, muszla toaletowa. Wystarczy źle dokręcona uszczelka albo jej brak, a nasze nowe mieszkanie będzie zalane.

UWAGA!

Protokół odbioru mieszkania jest dość obszerny i wymaga dokładnej analizy. Zanim stwierdzisz, że przyjmujesz lokal musisz wypisać wszystkie zauważone niedoróbki lub usterki. Jeżeli wady są znaczące i uniemożliwiają korzystanie z mieszkania – nie podpisuj protokołu odbioru do czasu, aż usterki zostaną usunięte.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =