Siding drewniany na elewację - zalety i wady

Budowa domu    
ocena

Siding drewniany stanowi ciekawą ozdobę oraz niejednokrotnie podnosi i dodaje uroku elewacji. W Polsce bardziej rozpowszechnioną nazwą sidingu drewnianego jest boazeria drewniana. Można ją z powodzeniem można stosować na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz. Siding drewniany znalazł zastosowanie nie tylko do wykonywania elewacji domów w technologii szkieletowej, coraz śmielej i odważniej stosuje się go w budownictwie wielorodzinnym jak i w budownictwie użyteczności publicznej: na szkołach i urzędach. Obecnie rzadko wykonuje się z niego całe elewacje, najczęściej obkłada się nim jedną ścianę budynku lub tylko ostatnie piętra.

Siding drewniany na elewację - zalety i wady

pixabay.com

Większości osób słowo siding kojarzy się z tandetnymi i mało urokliwymi sidingami z PCV, szczególnie popularnymi w Stanach Zjednoczonych. Podobieństwo jego sposobu montażu nie oznacza, że boazeria drewniana jest podobna do sidingu PCV – są przecież wykonane z całkiem innych materiałów i właśnie to decyduje o ich właściwościach. Jakie są niewątpliwe zalety drewnianego wykończenia elewacji domu? Czy siding drewniany ma jakieś wady?

Konieczność okresowej konserwacji drewna boazerii

Boażeria drewniana jest dobrym rozwiązaniem na elewacjach, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż utrzymanie jej w należytym standardzie wymaga dużo więcej zaangażowania i pracy oraz niekiedy i dodatkowych kosztów.

Drewno długotrwale narażone na działanie czynników atmosferycznych, a takim bez wątpienia jest na elewacji, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i pielęgnacji oraz okresowej konserwacji. Jeżeli ktoś planuje położyć na elewację właśnie siding powinien być świadomy tego, iż będzie go to kosztowało troszkę więcej pracy niż w przypadku innego typu wykończenia. Ale czy nie warto się trochę poświęcić?  Drewno na elewacji powinno się konserwować w zależności od zastosowanych środków zabezpieczających co około 5 lat.

Jakość materiałów, których został wykonany siding

Drewno stosowane do wykonania sidingu powinno byś odpowiednio wysuszone i składowane. Najlepszymi gatunkami drewna stosowanymi na elewacjach są drzewa twarde, wysoko żywiczne, takie jak dąb i modrzew (w przypadku tego drzewa ze względu na trudności w jego pozyskiwaniu ciężko i trudno będzie nam zakupić siding z tego drewna w przystępnej cenie)

Popularnymi gatunkami i łatwo dostępnymi są urokliwa ze względu na kolor olcha oraz świerk i sosna.

Możliwości aranżacji wykończenia elewacji z użyciem sidingu drewnianego

Boażeria drewniana z łatwością łączy się z kamieniem, szkłem, tynkiem, aluminium czy nawet z klinkierem. Można dzięki połączeniu kilku rodzajów materiałów na elewacji uzyskać interesujące kompozycje. Nie należy przesadzać z ilością drewna na elewacji - jego nadmiar może spowodować efekt odwrotny  od zmierzonego.  

Sposoby układania sidingu drewnianego

Deski drewniane tworzące sising można z powodzeniem układać na elewacji zarówno pionowo, jak i poziomo. Układając je należy pamiętać, aby deski były układane od dołu ściany w górę zawsze tzw. piórem do góry, jeżeli zamontujemy je odwrotnie woda nie będzie miała szansy spokojnie spłynąć po elewacji w dół, tylko będzie się zatrzymywała na deskach i powoli wnikając w ich strukturę doprowadzi to do zniszczenia elewacji.

Jednym słowem drewniany siding dobrze wykonany i zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych jest dobrym rozwiązaniem i wieloletnim, które mogę z powodzeniem polecić.

Gdzie szukacie porad na temat budowy domu? Skąd czerpiecie informacje?

OCENA
1.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =