Alergia na mleko u dzieci - objawy

Choroby    
ocena

Alergia na mleko jest dość często spotykana już u noworodków, niemowląt czy małych dzieci. Narażona jest przede właśnie ta grupa wiekowa ze względu na najczęściej spożywany przez nich produkt - mleko. Objawy alergiczne są reakcją na zawarte w mleku krowim białka lub cukry (przypadłość zwaną nietolerancją laktozy).

Alergia na mleko u dzieci - objawy

sxc.hu

U dziecka może pojawić się wiele symptomów sugerujących uczulenie.

 1. Krok pierwszy

  Najczęściej mamy do czynienia z dolegliwościami pochodzącymi ze strony małego brzuszka: kolką jelitową, ostrą lub przedłużającą się biegunką lub wręcz przeciwnie - zaparciami, bolesnymi kolkami, ulewaniem i wymiotami.

 2. Krok drugi

  Druga grupa niepokojących oznak związana jest z reakcjami skórnymi. Zachodzące zmiany nabierają bardzo często charakteru atopowego zapalenia skóry, powodując tzw. wyprysk atopowy w postaci swędzących krostek i suchej skóry. Pojawiają się one zazwyczaj w określonych miejscach: policzkach, płatkach uszu, zgięcia w łokciach i kolanach. Najbardziej dokuczliwą cechą krostek jest silny świąd. Uczulenie może wywoływać również pokrzywkę.

 3. Krok trzeci

  Następnym obszarem dotknięty zwykle objawami alergii jest szeroko rozumiany układ oddechowy, nos i uszy. Jak w tym przypadku wygląda reakcja alergiczna na mleko? Malucha męczy utrzymujący się nieżyt nosa, sapka, przewlekły kaszel, nawracające zapalenia oskrzeli i płuc oraz ucha.

 4. Krok czwarty

  U dzieci zauważyć możemy ponadto osłabiony apetyt, a nawet jego brak, ze szczególną niechęcią do spożywania produktów mlecznych.

 5. Krok piąty

  Najbardziej niebezpieczną, oby jak najrzadziej spotykaną, jest tzw. reakcja wstrząsowa. Reakcja jest nagła, pojawia się już w trakcie przyjmowania posiłku mlecznego lub krótko po nim. Sytuacja jest niezwykle niebezpieczna, zagrażająca życiu z uwagi na zaburzaną pracę układu krążenia oraz oddechowego. Do wstrząsu może dojść również w wyniku nagłego przejścia na karmienie mleko krowim.

Niezmiernie ważne jest podejmowane leczenie. Efekty mogą być bardzo dobre. Za najlepszą profilaktykę przyjmuje się wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia maluszka. Matczyne mleko zawiera niemalże dwa razy mniej białka niż w przypadku mleka krowiego. Oczywiście nawet u dziecka karmionego piersią dość często występują reakcje alergiczne. Są one sygnałem, że alergen przenika z mleka mamy. Kobieta musi wtedy przeanalizować swój jadłospis. Zazwyczaj niezbędne jest rozpoczęcie diety eliminacyjnej, wykluczającej z menu produkty nabiałowe (mleko i jego przetwory, mięso wołowe i cielęce).

Podejrzewacie alergię na mleko u swojego dziecka? Jakie objawy Was niepokoją? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =