Choroby Alergiczny nieżyt nosa - objawy

Alergiczny nieżyt nosa – objawy

-

Najczęściej określane są one jako alergeny wziewne. Bardzo często spotykamy się z tym, że są to pyłki roślin. Ważne są, zatem czasy pylenia poszczególnych roślin, gdyż np. w miesiącach, gdy pyli jakaś roślina, na którą uczulona jest dana osoba, jej stan zdrowia ulega pogorszeniu, bo pojawiają się charakterystyczne objawy. Poza pyłkami, symptomy mogą być wywoływane przez roztocza kurzu domowego, sierść różnych zwierząt, grzyby-drobnoustroje. Te wymienione powyżej są najpopularniejszymi ogólnymi alergenami, ale ich lista szczegółowa jest bardzo długa.

Alergiczny nieżyt nosa może mieć postać okresową, kiedy objawy utrzymują się przez krótszy czas niż miesiąc, zaś o jego przewlekłym charakterze świadczy utrzymywanie się objawów dłużej. Pacjenci różnią się także pomiędzy sobą stopniem nasilenia u nich choroby. O cięższych postaciach można mówić wówczas, gdy objawy sprawiają, że pacjenci z ich powodu nie mogą spać, trudno się im skupić na nauce, zakłócają i znacząco utrudniają im wykonywanie różnych czynności codziennych.

Jakie są konkretnie objawy występujące w przebiegu alergicznego nieżytu nosa? Przede wszystkim z nosa wycieka wodnista wydzielina. Jej obecność sprawia, że pacjenci często kichają. Mają także uczucie zatkanego nosa. Gorzej odczuwają zapachy na skutek pogorszenia węchu. Wydzielina obecna w nosie może spływać po tylnej ścianie gardła niektórzy pacjenci odczuwają to w sposób nieprzyjemny dla nich. Typowym objawem współistniejącym jest uczucie swędzenia nosa. Gdy patrzy się na osobę cierpiącą na alergiczny nieżyt nosa, to uwagę zwraca zaczerwienienie nosa. Osoby te mają zwyczaj pocierania koniuszka nosa do góry, co w żargonie lekarskim może być nazywane jako salut alergiczny,

Leczenie uwarunkowane jest postacią alergicznego nieżytu nosa oraz czasem jego trwania. Najczęściej pacjenci borykają się z okresowym alergicznym nieżytem nosa. Jeśli przybiera on postać łagodną, to w terapii stosuje się leki, których zadanie polega na obkurczeniu naczyń błony śluzowej nosa. Wśród nich znajdują się te, które podaje się miejscowo – donosowo: takie jak efedryna, oksymetazolina lub przyjmowane na drodze doustnej, które działają ogólnoustrojowo. Mają one za zadanie zmniejszyć uczucie niedrożności, zatkania nosa. Druga grupa leków to preparaty antyhistaminowe.

Uwaga!

Od momentu, gdy do użytku weszły leki tzw. II generacji, które nie wywołują u pacjentów senności, ani zaburzeń skupienia uwagi, są one często stosowane ogólnoustrojowo. W cięższych przypadkach dodatkowo rozważa się konieczność dołączenia glikokortykosteroidu, który podaje się miejscowo. Zawsze należy ocenić i uwzględnić ewentualne rozpoczęcie i włączenie pacjenta do leczenia na drodze swoistej immunoterapii.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Czy było skuteczne? Wypowiedzcie się!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Trawy ozdobne – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Bardzo długo trawy ozdobne stanowiły mało ważny element w naszych ogrodowych nasadzeniach. Obecnie jednak coraz częściej wykorzystywane są przez projektantów zieleni jako główne elementy kompozycyjne. Ich walorem jest długi okres dekoracyjności (również zimą) oraz bardzo małe wymagania klimatyczno-glebowe.

Nowoczesna kuchnia – aranżacje

Urządzenie kuchni w stylu nowoczesnym wydaje się być sprawą dosyć prostą. W czasach w jakich żyjemy, to chyba najpopularniejszy styl. Wiele obrazków i najnowszych trendów serwują nam magazyny, wystawy sklepowe i programy telewizyjne. Wystarczy pójść do salonu kuchennego lub sąsiadów, by zobaczyć jak wygląda taka kuchnia. Jest to styl, który preferują obecnie raczej młode osoby, chcące odciąć się od rustykalnych wnętrz widzianych w dzieciństwie. Styl nowoczesny może być również postrzegany jako podnoszący prestiż, świadczący o dobrym guście i indywidualizmie, nieobciachowy.

Zobacz też

Zapalenie trzustki – przyczyny, objawy (gdzie boli?)

Ostre zapalenie trzustki w pewnym sensie można nazwać chorobą, do której częstszego występowania przyczynia się dobrobyt, a co za nim idzie - nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Niewłaściwa dieta, liczne, obfite posiłki składające się z tłustych pokarmów, suto zakrapiane alkoholem stanowią istotny czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia tej patologii. Poza nadużywaniem alkoholu przyczyn ostrego zapalenia trzustki może być wiele, są to kamienie występujące w pęcherzyku żółciowym, nadczynność przytarczyc, podwyższony poziom triglicerydów i wapnia we krwi, który może przemawiać za nieprawidłowościami metabolicznymi, urazy trzustki, a nawet niektóre leki.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: