Choroby Alergie skórne - objawy

Alergie skórne – objawy

-

Najczęściej występującą chorobą alergiczną skóry jest pokrzywka. Nagle na skórze właściwej pojawia się bąbel pokrzywkowy, który równie szybko znika, nie pozostawiając żadnej blizny. Wielkość i ilość bąbli może być bardzo różna. Może mu dodatkowo towarzyszyć obrzęk naczynioruchowy tkanek głębszych. Możemy zauważyć nieznaczne zmiany w rysach twarzy i odczuwać świąd skóry. Występują także zaburzenia ze strony układu oddechowego, jak chrypka, a nawet duszność. Są różne odmiany pokrzywki, część z nich znika, a inne mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia chorego. Zauwaając u siebie takie objawy, należy pamiętać o tym, że pokrzywka może towarzyszyc innym poważniejszym schorzeniom, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dotyczy to chorób bakteryjnych, wirusowych czy pasożytniczych. W takim przypadku najczęściej bąble pojawiają się po wysiłku, nie znikają tak szybko i pozostawiają po sobie ślad.
Innym alergicznym schorzeniem skóry jest jej atopowe zapalenie. Tutaj występują grudki na skórze, które zlewają się ze sobą. Może dojść do rozwoju nadżerek, powierzchni sączących. Jeśli utrzymują się przez dłuższy czas przechodzą w rumieniowo- złuszczającą się formę. U niemowląt i małych dzieci zmiany takie mogą wystąpić na całym ciele, natomiast u młodzieży i dorosłych zmiany te pojawiają się w miejscach zgięciowych kończyny górnej czy dolnej.
Te i wiele innych alergicznych chorób skóry charakteryzują się wypryskami na skórze i uczuciem bardzo uciążliwego pieczenia. Poszczególne choroby różnią się między sobą wyglądem zmian skónych, czasem ich utrzymywania się.

Uwaga!

Zwykle bardzo trudno rozróżnić poszczególne choroby, nawet mając dokładny opis wyprysków towarzyszących określonym chorobom. W diagnostyce tych chorób bardzo ważna jest wiedza i doświadczenie lekarza.

Zauważyliście jakieś nietypowe wypryski na skórze? Myślicie, że ma to związek z alergią? Wiecie, na co jesteście uczuleni? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Szaszłyki wegetariańskie – przepis

Szaszłyki wegetariańskie to dobra propozycja dla jaroszy podczas spotkania przy grillu. Szaszłyki mogą również posłużyć jako przystawka do dania głównego.

Rywalizacja dzieci – co robić?

Rywalizacja między dziećmi to normalne! W domu gdzie są dzieci rodzice muszą być przygotowani na wiele nieoczekiwanych zachowań: wybuchy płaczu, kłótnie czy ciąganie za włosy. Dzieci w różny sposób będą walczyć o uwagę rodziców, myśląc, że przecież jak będą siedzieć cicho nikt ich nie dostrzeże.

Zobacz też

Komu przysługuje renta strukturalna?

Renta strukturalna jest świadczeniem przyznawanym przez unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich rolnikom, którzy w zamian za otrzymanie renty przekazują swoje pola do większych gospodarstw.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: